Zákazy platia a Huawei je stále v USA na čiernej listine. Spoločnosť teda už od jari minulého roka nemôže využívať ani Služby Google, ktoré sú základným softvérom v každom inom Android smartfóne, no miesto toho začala hľadať vlastné riešenia. Doteraz sme videli niekoľko možností, ktorými sa môže gigant vzoprieť Googlu a stať sa samostatným.

Predstavil vlastné mobilné služby, kde pribudli desiatky tisíc aplikácií, načrtol možnosť využitia nového operačného systému a ďalej rozšíril aj predaj svojej vlajkovej lodi bez spomínaných služieb Googlu. Huawei však podľa nových informácií potvrdil, že má možnosť vytvoriť vlastný ekosystém, informuje fórum XDA-Developers.

Hoci sa Spojené štáty snažia obmedziť možnosti Huawei prísnymi zákazmi, zdá sa, že firme sa dobre darí aj napriek tomu. Potvrdil to aj nedávny prieskum agentúry Counterpoint, ktorý odhalil, že napriek všetkému je tento čínsky výrobca 2. najväčším producentom smartfónov na svete hneď po Samsungu. Apple tak predbehol o poriadny kus a ďalej si razí svoju cestu aj bez Služieb Google.

Tento softvér už pritom nenájdeme hneď niekoľkých jeho modeloch, kde ho nemohol kvôli zákazom využiť. Spoločnosť sa napriek tomu rozhodla, že jednu z týchto vlajkových lodí, Huawei Mate 30 Pro, prinesie aj k nám. Oficiálny predaj na Slovensku začína 10. februára a dostupný bude s mnohými výhodami výhradne v sieti predajní elektroniky PLANEO Elektro. Viac informácií sa dozvieš v našom exkluzívnom článku.

Vytvorenie vlastného ekosystému nie je jednoduché

Huawei sa snažil situáciu v USA urovnať už dlho, no administratíva Donalda Trumpa príliš neustúpila. Napriek niekoľkým výnimkám sú smartfóny spoločnosti stále odstavené od Služieb Google. To ale nič nemení na fakte, že Huawei si poradí aj bez nich. Portál WinFuture totiž informoval, že firma sa chce sústrediť na vývoj vlastného ekosystému. Niektoré médiá (vrátanie slovenských) však nesprávne interpretovali vyjadrenie z tlačovej konferencie, o ktorej informoval rakúsky DerStandard.

SITA

Huawei už tak nechce byť viac obmedzovaný rôznymi zákazmi a pracuje na riešeniach, ktorému mu majú zabezpečiť samostatnú budúcnosť a takéto rozhodnutie bude preňho kľúčové. Stále je však závislý na samotnom Androide, ktorý je open-source systémom pre každého, vďaka čomu môže byť naďalej aj súčasťou jeho smartfónov. „Otvorený ekosystém Android je stále našou prvou voľbou, ale ak nemáme možnosť pokračovať v jeho využívaní, máme možnosť vytvoriť si vlastný,“ znelo v pôvodnom zdroji DerStandard, ktorý nesprávne uviedol vyjadrenie manažéra Freda Wangfeia.

Ako však exkluzívne zistila redakcia FonTech.sk priamo od zástupcov Huawei, v skutočnosti však správa znela nasledovne:

„Našou prvou voľbou je otvorený Android ekosystém, vrátane GMS (Google Mobile Services) – to bolo to, čo nám pomohlo stať sa číslom 2 vo svete v predaji smartfónov. Ako výsledok zákazov teraz vyvíjame HMS (Huawei Mobile Services) a vítame vývojárov aplikácií na palube,“ povedal Fred Wangfei, manažér Huawei pre Rakúsko.

Využitím HMS Core 4.0 tak môžu čísla stiahnutí a využívania služieb Huawei naďalej rásť. Vývojári v tomto balíku nájdu HMS Apps a HMS Core, HMS Capabilities, HMS Connect a IDE nástroje pre vývoj a testovanie softvéru.

Ak chce obchod AppGallery konkurovať Google Play Obchodu, musí vývojárov správne motivovať. Na tento účel už mal údajne vyčleniť jednu miliardu dolárov. Zdroj: Huawei

Nenechaj si ujsť
Absencia Google služieb zamáva s cenami Huawei P40. Koľko by mohol nový smartfón stáť?

Pomocou dostupných nástrojov môžu vývojári pracovať na aplikáciách a službách so strojovým učením, vyvíjať lokalizačné, identifikačné a jednotné služby pre Huawei, ale tiež služby pre skenovanie kódov, komunikáciu na krátku vzdialenosť, bezpečnostné služby, služby pre rýchlu online autorizáciu, či služby so zameraním na zdravie a šport. Chýbať v budúcnosti zrejme nebudú ani mobilné platby, cloud, herné služby a mnoho ďalších, informuje Gizchina.

Bez Služieb Google doteraz prišiel na svet nielen model Mate 30 Pro, ale aj skladací Huawei Mate X a onedlho sa k nim pridajú aj novinky radu „P“. Výrobca totiž plánuje v marci predstaviť nové modely zo série P40, ktoré budú označované ako ďalšie „AG“ smartfóny, teda zariadenia, ktoré využívajú virtuálnych obchod Huawei s aplikáciami – AppGallery.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom