Vesmírne observatórium TESS, známe celým menom ako Transiting Exoplanet Survey Satellite, má na konte už viac ako 7 000 objavených exoplanét – teda planét, ktoré sa nachádzajú v iných hviezdnych sústavách. Tie astronómom pomáhajú odhaľovať tajomstvá vesmíru a objasňovať evolúciu planét ako takých, vrátane tých v našej vlastnej slnečnej sústave.

Tentoraz sa však pomocou tohto jedinečného observatória, ktoré už svoju pôvodnú misiu prekonalo niekoľkonásobne, podarilo objaviť prvú skutočnú osamelú planétu. Ide o planétu, ktorá neobieha okolo materskej hviezdy, keďže sa sformovala mimo sústavy alebo bola zo sústavy, v ktorej vznikla, vyvrhnutá chaotickými obežnými dráhami. Vedci predpokladajú, že je naša galaxia takýchto stratených planét plná.

Nestíhajú ich potvrdzovať

Observatórium alebo teleskop TESS je vo vesmíre už od 18. apríla 2018, pričom uvedenie do prevádzky pár mesiacov trvalo. Na silno eliptickú obežnú dráhu Zeme vyniesla toto zariadenie raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX, ktorá už má na konte neuveriteľne veľké množstvo podobných dôležitých družíc. Pôvodná misia TESS mala trvať dva roky, prebieha už však viac ako 6 rokov.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú