Len prednedávnom sme ťa informovali, že prvý pacient s čipom v mozgu od spoločnosti Nerualink zažil prvé nepríjemnosti. Hoci spoločnosť Elona Muska v istom momente uvažovala o úplnom odstránení čipu z mozgu prvého pacienta, napokon problém bravúrne vyriešila.

Je veľmi pravdepodobné, že tento moment vlial inžinierom a vedcom novú krv do žíl. Podľa informácii portálu Futurism sa už čoskoro uskutoční druhá implantácia čipu do mozgu pacienta.

Po problémoch dostali zelenú

Neuralink získal súhlas od amerického Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) na implantáciu mozgového čipu druhému testovanému subjektu a už počas júna ho vloží do mozgu niektorého šťastlivca. Vládna agentúra USA dala Muskovej spoločnosti zelenú aj napriek spomínaným problémom Nolanda Arbaugha – prvého pacienta s čipom od Neuralinku v hlave.

Pripomeňme, že 29-ročný Arbaugh, ktorý pri incidente počas potápania ochrnul od pliec nadol, trpel po istej dobe od implantovania zníženou schopnosťou s pohybovaním kurzora na obrazovke jeho notebooku. Neuralink však neotáľal a ihneď po hlásení svojho „beta testera“ problém vyriešil s noblesou. Práve tento „fix“ pomôže Neuralinku pri implantácii druhého mozgového čipu.

Inžinieri sa poučili

Arbaughovi sa po mesiaci od operácie začala väčšina zo 64 vláknitých drôtov pripojených k čipu uvoľňovať, čo spôsobilo, že implantát stratil časť svojej funkčnosti. Inžinieri americkej spoločnosti sa z tohto problému mali poučiť. Anonymný zdroj sa podľa Futurism mal vyjadriť pre The Wall Street Journal, že Neuralink plánuje vložiť drôty – každý tenší ako ľudský vlas – ešte o niekoľko milimetrov hlbšie do mozgu druhého pacienta v poradí.

Hoci to znie veľmi nepríjemne, tento ťah, ktorý vloží vlákna do hĺbky ôsmich milimetrov, oproti trom milimetrom v prípade prvého pacienta, dáva zmysel. Neuralink chce predísť incidentu, ktorý dal poriadne zabrať prvému človeku s týmto čipom v mozgu.

Noland Arbaugh totiž niesol svoje problémy emocionálne veľmi ťažko. Podľa rozhovorov, ktoré poskytol, ho problémy zlomili, niesol to naozaj ťažko a dokonca plakal. Teraz však má dôvody na radosť, keďže po aktualizácii sa jeho čip enormne zlepšil.

Schválenie od FDA pre Neuralink znamená, že čoskoro bude vyberať ďalšieho z viac ako tisíc žiadateľov, ktorí sa prihlásili do ich programu. Podľa The Wall Street Journal plánuje Musková spoločnosť vložiť svoje čipy ešte desiatim pacientom počas tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú