Malá firma zo Spojených štátov len nedávno predstavila robotických psov podobných tým, ktoré konštruuje spoločnosť Boston Dynamics, avšak tentoraz vybavených plameňometmi. Armáda USA sa zase snaží aplikovať do rôznych strojov umelú inteligenciu a zdá sa, že militarizácii robotiky nie je ani zďaleka koniec – ako totiž upozorňuje portál Futurism, svoje roboty vybavila zbraňami už aj Čína.

Robotické psy s guľometmi

Ako ďalej vysvetľuje Taipei Times, tieto netradičné armádne zariadenia Čína ukázala počas cvičení v spolupráci s kambodžskou armádou. Cvičenie nieslo názov Zlatý drak a trvalo 15 dní, pričom počas neho Čína ukázala robotické psy takisto podobné tým, ktoré vyrába americká spoločnosť Boston Dynamics, avšak vyzbrojené guľometmi, ktoré boli umiestnené na ich chrbtoch.

Na takéto zariadenia už dlhšie upozorňujú experti na robotiku, podľa ktorých ide o hotové morálne mínové pole. Kým niektoré armády sa implementácie takýchto technológií štítia, iné s nimi nemajú problém a chcú využiť všetky výhody, ktoré so sebou robotika a umelá inteligencia prinášajú. Už dnes je tak jasné, že sa budúce armády bez takýchto ozbrojených robotov nezaobídu.

Čína rozhodne nie je jedinou krajinou, ktorá vybavuje robotické zariadenia strelnými zbraňami. Veľmi podobné robotické psy so zbraňami chce vo svojich radoch aj armáda USA a zdá sa, že sa čoskoro stanú samozrejmosťou – samozrejme len za predpokladu, že sa preukáže ich efektivita a že skutočne dokážu pomáhať. Nemusí však ísť o kompletne negatívny krok.

AI využívajú vo veľkom

Viacero armád už robotiku a AI v praxi využíva a jednou z nich je aj armáda Izraela. Ten nasadil túto technológiu napríklad v podobe robotických obranných systémov, ktoré dokážu s vysokou presnosťou zasiahnuť správny cieľ. Hlavnou úlohou je v tomto prípade obrana proti teroristom, ktorý sa môžu nachádzať v oblasti s množstvom civilistov a pre ľudí je extrémne ťažké ich spoľahlivo zamerať

Menej ľudských obetí?

Ak sa takéto robotické zariadenia podarí implementovať na oboch stranách, ktoré spolu bojujú, môže teoreticky dôjsť k zníženiu ľudských obetí počas potenciálneho konfliktu. Zatiaľ však panujú obavy a nie je isté, ako budú vyzerať vojny budúcnosti. Technológií z tejto oblasti však armády testujú mnoho a obzvlášť veľký záujem majú aj o umelú inteligenciu.

Tú testujú napríklad Spojené štáty vo svojich stíhačkách, ktoré môžu byť v prekvapivo blízkej budúcnosti bežnou praxou. Pentagón má navyše záujem o obrovský projekt za miliardy amerických dolárov, ktorý môže priniesť bezpilotné stíhačky s umelou inteligenciou. Program v hodnote 6 miliárd USD, ktorý má priniesť až 1 000 bezpilotných dronov pripomínajúcich skutočné stíhačky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú