Za uplynulý rok sa tohto zmenilo naozaj veľa aj v segmente smartfónov, kde pribudlo množstvo nových zariadení, no objavila sa aj veľká kauza, ktorá môže byť pre fanúšikov Huawei pomyselným strašiakom. Jeho azda najkontroverznejšia vlajková loď potom zavítala aj k nám na Slovensko. Rozhodli sme sa zaobstarať si Huawei Mate 30 Pro a zistiť, ako prebieha nákup smartfónu a čo všetko sa zo strany spoločnosti o tomto zariadení dozvieme.

Čínsky gigant prednedávnom spustil na Slovensku predaj svojej novej vlajkovej lode z Mate série. Okolo nej sa doteraz vytvorilo veľa kontroverzie a aj fanúšikovia značky mohli nadobudnúť obavy či je Mate 30 Pro ešte stále tým pravým Huawei smartfónom. Mnohými kritizovaný model má však skutočne čo ponúknuť, a preto sme sa rozhodli zájsť do obchodu a jeden kus si kúpiť. Nebojte sa, netreba mať z toho žiadne obavy.

V prvom rade treba uviesť, že Mate 30 Pro je vôbec prvým „AG“ smartfónom (AppGallery, pozn. redakcie), ktorý sa už spolieha len na vlastné služby Huawei Mobile Services. Samotný smartfón však stále využíva operačný systém Android, na ktorom beží aj vlastná nadstavba systému EMUI.

Zobraziť celú galériu (5)
HiSilicon (Úprava redakcie)

Jedinou odlišnosťou teda je, že nevyužíva viacero Google služieb, na ktoré si bol možno doteraz zvyknutý. Zásadnou otázkou, ktorú si musíš pred kúpou tohto zariadenia položiť, je, či si ochotný vzdať sa doterajších návykov z predošlých Androidov a vyskúšať niečo nové. Všetko však pri nákupe prezradí odborník spoločnosti a pripraví na patričné zmeny či iné prvky pri používaní.

Ako si môžeš túto vlajkovú loď kúpiť aj ty?

Nový Mate 30 Pro si môžeš zakúpiť hneď dvoma spôsobmi, a to buď objednávkou prostredníctvom e-shopu PLANEO Elektro alebo osobnou návštevou niektorej z vybraných pobočiek tejto siete predajní elektrospotrebičov v Bratislave, Nových Zámkoch, Žiline, Prešove alebo Banskej Bystrici.

Pokiaľ sa rozhodneš využiť online nákup, po vyplnení formulára ťa kontaktuje odborník zo spoločnosti Huawei, ktorý s tebou dohodne všetky ďalšie detaily. Spoločne si cez telefón dohodnete najlepší termín vyzdvihnutia smartfónu z obchodu, ale aj predajňu, kde si poň prídeš.

PLANEO Elektro

Spoločnosť pritom pri predaji zariadenia ponúka VIP servis, ale aj cenné darčeky v podobe bezdrôtových slúchadiel Huawei Freebuds 3, bezdrôtovej nabíjačky CP60 Wireless Charger a krytu.

Ak zákazník zároveň súhlasí s vyplnením formulára po 2 týždňoch používania, získa do 31. marca aj hodinky Watch GT2 46 mm v hodnote 249 €. Pri kúpe smartfónu teda môžeš získať viacero hodnotných darčekov, no poďme sa už pozrieť na to, ako taká návšteva predajne PLANEO Elektro pri kúpe Mate 30 Pro prebieha.

So všetkým ti poradí odborník

Aby bol Huawei pri predaji tejto prémiovej vlajkovej lode úplne transparentný, odborník Huawei ti pri osobnej návšteve vysvetlí všetko, čo ťa ohľadom tohto zariadenia zaujíma. Tento proces sme absolvovali aj my a potešil individuálny prístup, ktorý nám vo väčšine prípadov naozaj pripomínal spoluprácu, aká funguje napríklad pri kúpe úplne nového auta a zákazník si vytvorí kamarátsky vzťah s predajcom.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot / Redakcia

Zástupca Huawei pritom objasní aj celú problematiku toho, prečo v Mate 30 nenájdeme mobilné služby Google, ale alternatívu Huawei. Pomôže ti aj s prvotným nastavením a rovnako ako v našom prípade, aj s vytvorením účtu v cloude Huawei, kde budú ukladané zálohy zo zariadenia.

Každý zákazník teda bude po takomto úvode v obraze. Registrácia Huawei ID je procesmi a schémou veľmi podobná Apple ID v zariadeniach s iOS či MacOS, kde práve tento účet zohráva kľúčovú a základnú úlohu pre ekosystém Applu.

Ďalšie články, ktoré sa oplatí prečítať

Prvá odpoveď Googlu od vypuknutia kauzy Huawei a USA
Zákazníkov varuje pred nebezpečenstvom, ktorému sa vystavujú

Prečo médiá chybne informovali? 
Huawei sa vôbec nechce vzdať Google služieb

Nemusíš sa obávať ani o prenos údajov zo starého smartfónu. Pri predaji sme boli oboznámení aj so spôsobom, akým si vieš preniesť všetky svoje kontakty, správy, fotografie a ďalšie dáta do nového Huawei Mate 30 Pro.

Jednoduchý prenos aplikácií a údajov

Treba brať do úvahy, že nie všetky Android aplikácie budú prenesené cez aplikáciu Phone Clone. Niektoré, ktoré patria do služieb Google, teda GMS (Google Mobile Services, pozn. redakcie), sa do zariadenia nedostanú. Ako redakciu FonTech.sk informoval zástupca spoločnosti Marko Úradník, prenos aplikácií zo systému iOS nie je možný, keďže sú určené pre odlišný systém. Svoje fotky, dokumenty a ďalšie súbory si však dokážeš preniesť aj z iPhonu.

Zobraziť celú galériu (5)
Dávid Igaz / FonTech

Huawei celý proces ešte uľahčil, a pokiaľ sa niektoré z prenášaných aplikácií v tvojom starom Android smartfóne nachádzajú v obchode AppGallery (virtuálny obchod spoločnosti s aplikáciami), budú do Mate 30 Pro automaticky prenesené aj s najnovšími aktualizáciami. Hoci sa presunutá aplikácia v obchode nenachádza, je možné ju ďalej využívať, no už nedostane aktualizácie, teda môže postupom času prestať fungovať.

Ďalšie aplikácie ako WhatsApp je možné sťahovať priamo z oficiálnych webových stránok, no priamo v AppGallery sa nenachádzajú (zatiaľ). Aj na to je však Huawei pripravený a zákazníkom odporúča inštaláciu obchodu Amazon AppStore, v ktorom nájdu ďalšie obľúbené aplikácie, vrátane populárnych sociálnych sietí.

Zobraziť celú galériu (5)
Dávid Igaz / FonTech

Pokiaľ by sa ale našla aplikácia (okrem GMS), ktorá sa ani v jednom z týchto obchodov nenachádza, stále je možnosť stiahnuť .apk súbor priamo z internetu a aplikáciu nainštalovať. V tomto smere si však treba dávať pozor na to, odkiaľ takého aplikácie sťahuješ. Opäť tu tiež platí, že takto nainštalovaná aplikácia nebude dostávať oficiálne aktualizácie cez virtuálny obchod a každú novšiu verziu musíš inštalovať manuálne.

Problém so službami Google má svoje riešenie

Jedným z mála obmedzení môže byť pre niektorých používateľov absencia bezkontaktných platieb Google Pay, ktoré v smartfóne nie sú v žiadnom podporované, a to nielen z dôvodu nepodpori Google služieb. Problémom je totiž fakt, že vydavateľmi kariet sú americké firmy Visa a Mastercard, ktoré rovnako disponujú zákazom obchodovania s Huawei. Ak však máš banku, ktorá poskytuje vlastnú platobnú aplikáciu, môžeš bezkontaktné platby využiť.

Zobraziť celú galériu (5)
Dávid Igaz / FonTech

Týka sa to napríklad Tatra banky alebo ČSOB, no aj v ich prípade sa hovorí o prechode na Google Pay. Vo väčšine prípadov však môžeme na bezkontaktné platby cez Mate 30 Pro bohužiaľ zabudnúť a aj tých zopár možností, ktoré používateľ zatiaľ má pri týchto platbách, môže byť čoskoro nefunkčnými.

Ďalší problém spočíva vo využívaní Máp Google, ktoré v Mate 30 Pro nenájdeme a rovnako tak ich nie je možné využiť ani v aplikáciách, ktoré ich presadzujú pri svojich funkciách. Navigáciu od Google teda nevyužiješ. Huawei ale uzavrel spoluprácu so spoločnosťou TomTom, ktorá má poskytnúť svoje služby a navigáciu pre jeho smartfóny. V budúcnosti sa tak môžeme dočkať plnohodnotnej náhrady za Mapy Google.

Treba však podotknúť, že obmedzenie pre využívanie Google služieb sa vzťahuje na samotné aplikácie v smartfóne, no neuplatňuje sa pri službách cez webový prehliadač. V praxi to znamená, že si môžeš pustiť YouTube, prezrieť Gmail alebo spustiť Mapy Google, no len cez webovú adresu.

Pre jednoduchšie používanie je možné vytvoriť skratky na tieto webové lokality priamo na domovskej obrazovke. Hoci nemusí ísť o najpohodlnejšie riešenie, je to jediný spôsob ako si aj na smartfóne bez GMS spustiť YouTube či Gmail. Pri aplikácii Gmail však problém vôbec nie je vážny, keďže vstavaný emailový klient či množstvo aplikácií tretích strán disponujú podporou implementácie Gmailu.

Ako hodnotíme prístup Huawei pri predaji Mate 30 Pro?

Nákup tohto smartfónu s asistenciou odborníka priamo na predajni nemôžeme zhodnotiť inak ako profesionálne. Huawei si dáva záležať na tom, aby svojim zákazníkom poskytol čo najlepší servis služieb už od samého začiatku. Mate 30 Pro totiž nie je len tak hocijaký Android smartfón a to sa spoločnosť snaží zdôrazniť.

Zákazníka bez okolkov informuje o všetkých aspektoch pri používaní tohto zariadenia, ale aj o obmedzeniach a prípadných problémoch, s ktorými sa môže stretnúť, a ich riešeniach.

Napriek absencii služieb Google je gigant pripravený pomôcť s prechodom na tento model s novým ekosystémom HMS (Huawei Mobile Services), ktorý si už v nasledujúcich dňoch vyskúšame v Mate 30 Pro naplno aj my a prinesieme ti naše poznatky z používania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom