Automobilka Rivian je považovaná za najväčšieho konkurenta Tesly a nedávno konečne odhalila cenovky SUV modelu Rivian R1S. Luxusný elektrický kolos, náramne pripomínajúci legendárny Land Rover Defender, bude štartovať na čiastke 70 000 dolárov, čiže okolo 59 000 €, informoval portál Electrek.

Rivian R1S príde na trh celkovo v troch rôznych edíciách, ktoré však neprídu naraz. Súčasťou všetkých verzií bude v základe rovnaký pohon a batéria s dojazdom zhruba 480 km, avšak podľa štandardu EPA. Taktiež budú k dispozícii v konfigurácii s 5 alebo 7 sedadlami a súčasťou každej verzie je v základe aj pokročilý asistent riadenia Rivian Driver+.

Rivian

Základný model s prijateľnou cenovkou

Začneme s predstavením základného modelu s označením „Explore“, ktorého cena bude štartovať na spomínaných 59 000 €. Tento model ponúka „obyčajný“ zvukový systém, interiér v matnej čiernej farbe, volant potiahnutý vegánskou kožou či vyhrievané sedadlá. Dostupný bude od januára 2022.

Rivian

Lepšie vybavený model „Adventure“ začína na cenovke 77 500 dolárov, teda asi 65 500 €. Navyše dostane špičkový 360-stupňový audio systém, ťažné háky, zosilnený kryt podvozku alebo zabudovaný vzduchový kompresor. Sedadlá z umelej kože sú v tomto prípade perforované a disponujú aj funkciou vetrania. Adventure príde takisto v januári 2022.

Rivian

Najprémiovejšia verzia „Launch Edition“ bude štartovať na rovnakej sume ako Adventure, teda na 65 000 €. Dostupná však bude už od augusta 2021 a navyše dostane ešte niekoľko ďalších vylepšení, píše InsideEVs.

Rivian

Detaily v interiéri budú niesť značenie Launch Edition, táto verzia príde tiež so špeciálnou zelenou farbou laku, 20″ terénnymi alebo 22″ športovými diskami a interiér bude zdobený prvkami z prírodného jaseňového dreva.

Rivian

Čo sa týka základných špecifikácií všetkých modelov, k dispozícii budú celkovo tri možnosti batérie a pohonu, pôjde o 105 kWh, 135 kWh a 180 kWh batériu.

Spočiatku však bude zrejme dostupná iba konfigurácia so 135 kWh batériou. Pohon všetkých štyroch kolies dopomôže k zrýchleniu z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy. Ťažná sila tohto kolosu by pritom mala dosahovať takmer 3,5 tony, informuje CarAndDriver.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP