Nie je výnimkou, keď štátne, najmä IT zákazky skončia fiaskom. Inak tomu nie je ani s online formulárom na práve prebiehajúce celoplošné testovanie, ktorý už od svojho spustenia vykazoval technické problémy.

Momentálne je však technická stránka podchytená a registrovanie, či už na antigénové, alebo PCR testovanie z tohto pohľadu funguje pomerne spoľahlivo. Horšie to je ale s používateľským prostredím adresy www.old.korona.gov.sk, ktoré svojou neprívetivosťou od využívania online formulárov skôr odrádza.

Zoznam jednotlivých miest je neprehľadný a núti Slovákov k preklikávaniu medzi nimi, čo ak umocníme teraz už síce občasnými, no stále prítomnými výpadkami vedie skôr či neskôr k frustrácii.

Kde zlyháva štátny sektor, nastupuje súkromný

Softvérová spoločnosť freevision.sk sa už nevedela pozerať na neschopnosť terajšej aplikácie, a keďže jej technickú stránku z očividných dôvodov nevedeli vývojári vyriešiť, sprístupnili aspoň spôsob interakcie s informáciami. O vlastnom zozname odberných miest informovala spoločnosť na svojom Facebooku.

Ako sa píše v príspevku, cieľom projektu je prenesenie informácií podávaných vládou na jedno prehľadné miesto. Na adrese si môžeš vybrať odberné miesto, kde sa plánuješ otestovať, pričom hierarchia je zostavená od regiónov, cez okresy a mestá, až po samotné odberné miesta.

Screenshot/freevision.sk

Jednoduchá grafika zároveň ponúka doslova ako na dlani obsadenosť jednotlivých termínov, čiže ešte pred zadaním osobných údajov si vieš naplánovať deň a v závislosti od toho aj odberné miesto, kde a kedy sa pôjdeš testovať. Práve na tomto faktore zlyháva vládna stránka, ktorá obsadenosť termínov podáva chaotickým a frustrujúcim spôsobom.

Informácie vo formulári sú aktualizované na základe dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) každých 15 minút. Samozrejmosťou tak je, že cez stránku spoločnosti freevision sa na testovanie objednať nemôžeš. Projekt ale ponúka prelinkovanie na oficiálny objednávkový formulár NCZI.

Nenechaj si ujsť
Prvé detaily sú tu: Slováci budú mať Covid certifikát v smartfóne aj na papieri. Na cestovanie dostaneš jedinečný kód

Bratislavská softvérová spoločnosť nevynašla koleso, avšak zdokonalila to, ktoré ponúkli oficiálne orgány. Veríme, že si v nasledujúcich dňoch prehľad freevision nájde kopu priaznivcov, ktorí objednanie prekladali aj kvôli neschopnosti oficiálneho objednávkového systému.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom