Situácia na ISS sa aj naďalej vyostruje a jej technický stav sa zrejme rapídne zhoršuje. Ruskí kozmonauti objavili ďalšie trhliny, vzduch však zatiaľ neuniká. Môžu sa ale zväčšiť a vážne ohroziť ostatných astronautov, informuje Futurism.

Stanica to má už zrejme spočítané

Ako sa vyjadril Vladimír Solovjov, vedúci inžinier ruskej spoločnosti Energia, kozmonauti objavili v module ISS Zaria povrchové praskliny. Je to podľa neho zlé a hrozí, že sa praskliny začnú časom rozširovať.

Podľa oficiálnych vyhlásení začína vybavenie stanice závažne starnúť a, ako píše agentúra Reuters, môže sa po roku 2025 spustiť „lavína“ pokazeného vybavenia a problémov.

Roscosmos

Medzinárodná vesmírna stanica má v poslednej dobe pomerne veľa problémov, pričom najviac sa do povedomia dostávajú napríklad úniky vzduchu. Stav ISS je jeden z dôvodov, prečo chce Rusko projekt opustiť a vybudovať vlastnú stanicu.

Problémy sa stávajú rutinou

Stanicu ohrozilo aj nedávne pripojenie nového ruského modulu Nauka, ktorý ju vychýlil o 540°, než ju dokázali dostať znovu pod kontrolu. Na druhej strane sú technické problémy pochopiteľné, žiadny stroj totiž nevydrží večne.

A už vôbec nie vesmírna stanice na nízkej obežnej dráhe, nachádzajúca sa v extrémnych podmienkach a o pobyte vo vesmíre sa ešte vždy učíme. Skôr či neskôr príde čas, kedy budeme nútený ISS vymeniť za čosi novšie, modernejšie a možno i trvácnejšie.

Roscosmos

Jedným z dôvodov tvorby spomínaných trhlín je namáhanie celej štruktúry, ku ktorému dochádza pri zmene orientácie. Práve vychýlenie o 540° mohlo spôsobiť aj najnovšie objavené praskliny.

Jednoduchú mechaniku nemožno oklamať

Aj keď sú totiž jednotlivé moduly pevne spojené a ich konštrukcia je navrhnutá tak, aby odolala určitému zaťaženiu, časom dochádza k únavovému opotrebeniu materiálu. Rovnakým mechanizmom dokážeme v rukách prelomiť kovový drôt – je pevný na ťah a zároveň ohybný, pri opakovanom ohýbaní v jednom bode sa postupne vytvoria praskliny, štruktúra materiálu oslabne a nakoniec dôjde k jeho prelomeniu.

Praskliny v ISS je možné opraviť podobne, ako väčšinu komponentov. Ak sa ale začnú objavovať ešte častejšie a k tomu sa pridajú zlyhania iných komponentov, či už mechanických alebo elektronických, prevádzkovanie stanice sa stane neúnosné.

Aj keď sa stane ISS nakoniec minulosťou, svet dostane jej zaujímavejšiu náhradu. Vesmírna stanica Lunar Gateway na obežnej dráhe Mesiaca má slúžiť ako výskumné stredisko a zároveň zastávka na ceste na povrch Mesiaca – jej základný modul s pohonom vynesie do vesmíru Falcon Heavy spoločnosti SpaceX.

ISS musí ale predsa len ešte chvíľu vydržať, pretože ju okrem súkromných astronautov potrebuje aj spoločnosť Axiom Space. Tá buduje vlastnú vesmírnu stanicu, ktorej moduly najprv pripojí k ISS a keď ukončí svoju službu, odpoja sa a ostanú na obežnej dráhe ako samostatná vesmírna stanica pre turistov a vedcov zároveň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú