Návrat človeka na Mesiac podporuje aj nová administratíva Joea Bidena a plány s misiou Artemis pokračujú. Americká vesmírna agentúra už vlani odhalila detailné plány a aktuálne v nich ďalej napreduje. Najnovšie NASA udelila kontrakt pre SpaceX, ktorý má v budúcnosti vyniesť k Mesiaci časti pre lunárnu základňu astronautov na rakete Falcon Heavy.

Prípravy na program Artemis sú v plnom prúde a NASA len nedávno zverejnila mená prvých 18 astronautov, ktorí odštartujú novú éru ľudstva a pristanú na Mesiaci. Nesmierne dôležitým míľnikom na ceste na Mesiac sa stalo aj otestovanie všetkých štyroch motorov hlavného prvého stupňa rakety SLS.

Vesmírna agentúra spolupracuje pri realizácii tohto programu aj s viacerými súkromnými spoločnosťami, ktoré jej pomôžu docieliť jednotlivé fázy projektu. Jednou z častí programu je aj vybudovanie lunárnej stanice Gateway, ktorá bude slúžiť pri ceste na Mesiac ako prechodná stanica pre astronautov pred zostupom na lunárny povrch.

Falcon Heavy vynesie moduly pre lunárnu stanicu

Aktuálne NASA vybrala spoločnosť, ktorá vynesie do vesmíru kľúčové elementy tejto stanice. O splnenie tejto úlohy sa so svojou raketou Falcon Heavy postará SpaceX, ktorý získal kontrakt v hodnote takmer 332 miliónov dolárov. Do vesmíru vynesie konkrétne dva moduly stanice Gateway.

Jedným z nich bude modul HALO (Habitation and Logistics Outpost), ktorý vyvíja Northop Grumman. Tento modul je určený pre pobyt astronautov, ktorí poletia na Mesiac. Jedná sa o pretlakové priestory, v ktorých budú budúce posádky pracovať. Na palube modulu bude tiež riadiace a kontrolné centrum.

Zobraziť celú galériu (2)
Ilustrácia modulu HALO s modulom PPE pre lunárnu stanicu Gateway. Zdroj: NASA

HALO poslúži aj ako dokovací hub, bude zaisťovať komunikáciu s expedíciami na povrchu Mesiaca, distribuovať energiu a bude vybavený aj pre potreby vedeckých výskumov. Druhým modulom, ktorý Falcon Heavy vynesie, je PPE (Power and Propulsion Element) od Maxar Technologies.

Nenechaj si ujsť
Návrat na Mesiac pokračuje, program má plnú podporu aj od Bidena. V akom je stave?

Ide o 60-kilowattový solárny pohon, ktorý základni Gateway poskytne vysokorýchlostnú komunikáciu, energiu a taktiež bude zaisťovať pohyb stanice medzi vybranými obežnými dráhami Mesiaca.

Zobraziť celú galériu (2)
Modul PPE pre stanicu Gateway. Zdroj: NASA

Gateway bude mať iba šestinovú veľkosť v porovnaní s ISS, no astronautom otvorí nové možnosti pri lunárnych misiách a zjednoduší zostup na povrch Mesiaca. Obiehať bude po dráhe, na ktorej sa k Mesiacu najviac priblíži len na 3000 km a v najvzdialenejšom bode bude vzdialená 70 000 km.

Raketa Falcon Heavy však spomenuté moduly vynesie najskôr v máji 2024. Prvým modulom pre Gateway bude PPE. S využitím tejto „brány“ budú misie vyžadovať menej energie ako by potrebovali pre priame pristátie na povrchu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú