SpaceX pokračuje v rozširovaní konštelácie satelitov pre svoj globálny internet a len prednedávnom vyniesol na orbitu ďalšiu várku Starlinkov. Začal aj s hľadaním beta testerov, ktorí by si internetové pripojenie vyskúšali medzi prvými. Podľa prvých výsledkov testov známej aplikácie nie je zatiaľ internet od SpaceX tak rýchly ako sa hovorilo. Aktuálne dosahuje aj vyššiu latenciu, informuje Arstechnica.

SpaceX má mať na orbite aspoň 800 satelitov Starlink, aby mohol spustiť verejný beta test internetu v USA a Kanade. Doteraz si toto pripojenie vyskúšal aj Musk, ktorý prostredníctvom tohto internetu tweetoval ešte na jeseň minulého roka.

Aktuálne si sieť vyskúšali ďalší beta testeri. Išlo však o „tajný“ beta test, v ktorom boli  účastníci oboznámení o tom, že nemôžu publikovať žiadne informácie o testovaní a internete SpaceX. Výsledky meraní sa ale dostali na verejnosť.

Rýchlosťou zatiaľ zaostáva

Výsledky rýchlosti internetu od SpaceX boli zverejnené v aplikácii Speedtest, v ktorej dosiahla táto sieť rýchlosť od 5 Mbps do takmer 18 Mbps pri uploade a maximálne 60 Mbps pri downloade. Tieto rýchlosti sú však ďaleko nižšie ako avizoval Musk. Internet zo satelitov Starlink by mal poskytovať vo výsledku rýchly 1 Gbps internet s nízkou latenciou.

Keďže však ide len o ďalšie z prvotných testovaní, rýchlosti a ping pripojenia nebude vôbec ideálny. Navyše, na orbite je stále „len“ 597 satelitov, pričom finálna konštelácia má zahŕňať až 12 000 Starlinkov a SpaceX má povolenie aj na vypustenie ďalších 30 000 satelitov. Z toho dôvodu je tak rýchlosť pripojenia omnoho nižšia a latencia dosahuje podľa týchto výsledkov aj 94 ms.

CEO spoločnosť pred časom prezradil, že latenciu chcú dostať pod 20 ms a neskôr až pod 10 ms. S takouto rýchlou odozvou by bol potom Starlink internet vhodný aj na hranie online hier. Beta testeri navyše dostanú zariadenia na skúšku zadarmo. Inštaláciu však zvládne podľa Muska každý aj sám. Pred časom sa na internete objavili prvé fotografie antén, ktoré prijímajú signál zo Starlinkov.

Musk na ne odkazoval ako na „UFO na palici“. Taktiež sa odhalil aj router, ktorý bude k pripojeniu potrebný. Hoci tak aktuálne stále nedosahuje internet od SpaceX také rýchlosti ako sa očakáva, dokáže poskytnúť slušné pripojenie, ktoré je rýchlejšie aj ako DSL internet.

S pribúdajúcimi satelitmi do konštelácie a ďalším vylepšením pripojenia sa však spoločnosť môže dostať aj na avizované hodnoty. O tých bude musieť presvedčiť tiež Federálnu komisiu pre komunikácie, ktorá spochybnila, že sa internet zo Starlinkov dostane pod latenciu 100 ms.

SpaceX je na dobrej ceste k splneniu cieľa a miliardam dolárov

Výsledky testovania internetu od SpaceX v aplikácii Ookla sa objavili na diskusnom fóre Reddit, kde okrem prvých testov pribudli aj výsledky, v ktorých dosahuje pripojenie latenciu len 20 ms21 ms, čo je už omnoho bližšie tvrdeniam Elona Muska. Rýchlosť uploadu a downloadu však ani v týchto prípadoch nestúpla nad 100 Mbps.

Zobraziť celú galériu (1)
Global Meteor Network

Podľa týchto prvotných výsledkov sa tak zdá, že spoločnosť je na dobrej ceste k vybudovaniu globálneho internetu. Navyše, splnením cieľa a parametrov získa podporu z fondu RDOF, ktorý poskytuje 1,6 miliardy dolárov ročne po dobu 10 rokov na nasadenie širokopásmového pripojenia v blokoch, kde iný poskytovateľ neponúka internet s rýchlosťou najmenej 25 Mbps/ 3 Mbps, informuje Tesmanian.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom