Spoločnosť naďalej buduje konšteláciu satelitov pre poskytovanie globálneho internetu, ktorý má v niektorých častiach sveta spustiť už v priebehu tohto roka. Hoci došlo k odloženiu niekoľkých letov, plány napredujú ďalej. SpaceX dostal dôležitú certifikáciu na zariadenie, ktoré sprostredkuje internet zo satelitov Starlink. Nový router dostal nezvyčajný tvar a bude podporovať 2,4 GHz/ 5 GHz pásmo, informuje WCCFTech.

V posledných týždňoch malo dôjsť k ďalším letom Falconu 9 so satelitmi Starlink na palube, ktoré by rozšírili aktuálnu konšteláciu satelitov o ďalšiu várku, no nestalo sa tak.

SpaceX let niekoľkokrát odložil. Čoskoro by mal spustiť verejný beta test internetu v Severnej Amerike a Kanade, no k tomu bude potrebovať na orbite aspoň 800 satelitov.

Antény sa ukázali na ďalších fotografiách. Napájanie a prenos signálu zaistí jediný kábel

Po vynesení ďalších stoviek kusov tak potom môže sprístupniť internetové pripojenie, ktoré má pokryť aj odľahlé oblasti a poskytnúť vysokú rýchlosť s minimálnou latenciou. Signál zo Starlinkov budú zachytávať antény, na ktoré Musk odkazoval ako na „UFO na paličke“. Tieto antény sa ukázali už aj na niekoľkých fotografiách.

Antény budú terminálmi, ktoré sa dokážu pomocou zabudovaného motorčeka sami natáčať do správneho uhla pre čo najlepší signál zo satelitov.

Budú kľúčovým prvkom v internetovej sieti od SpaceX. Poprvýkrát sa na reálnych fotografiách ukázali ešte v júni a teraz sa znova objavujú na ďalších záberoch.

Inštaláciu antén podľa Muska zvládne každý a bude ich možné umiestniť kdekoľvek vo vonkajšom prostredí a jasným výhľadom na oblohu. Došlo aj na menšie zmeny v dizajne a ethernetový kábel už nie je tak viditeľný, informuje The Verge. Signál z antény bude následne prenášaný do routera, cez ktorý sa na internet budú môcť napojiť rôzne zariadenia.

Nenechaj si ujsť
SpaceX a jeho gigantický vesmírny projekt: Kedy zapne Starlink internet, čo obsahuje satelit + ďalšie kľúčové detaily

Certifikačným procesom prešiel aj nový router

SpaceX už má plány s novými anténami, no doteraz mu chýbal práve router, ktorý je nemenej dôležitým sieťovým prvkom. Pred pár dňami však Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) jeho žiadosť o schválenie vlastného routera akceptovala. Spoločnosť tak bude poskytovať nový router v tvare trojuholníka, ktorý sprostredkuje pripojenie k internetovej sieti zo Starlinkov.

Vyrábaný bude na Taiwane spoločnosťou Wistron NeWeb Corporation, ktorá je známa produkciou vysokokvalitných zariadení pre sieťové pripojenia. Nový router bude podľa dokumentácie komisie schopný prijímať a ďalej rozširovať signál z terminálov (antén) a satelitov Starlink. Navyše, napájanie antény bude zabezpečené priamo prostredníctvom ethernetového kábla. Jediný kábel tak bude môcť slúžiť na prenos internetového signálu aj na napájanie antény, informuje Teslarati.

Samotný router bude vysoký 72,5 mm a základňa bude široká 38,5 mm. Povrch konštrukcie bude pokrytý striebornou farbou a detaily o špecifikácií a certifikačné značky sa budú nachádzať v jeho zadnej časti. SpaceX požiadal komisiu, aby detailné špecifikácie a fotografie zariadenia ako aj návod k nemu nezverejňovala najbližších 180 dní, čím sa má zabrániť úniku informácií, ktoré by mohli spoločnosti uškodiť.

To by však zároveň znamenalo, pokiaľ by SpaceX lehotu nepredĺžil, že už do pol roka od certifikácie plánuje router vyrábať a ponúkať zákazníkom. Testovacia vzorka pre FCC ale odhalila špecifikácie, ktoré zrejme nájdeme aj v prípade finálnej verzie routera.

Ten bude podporovať Wi-Fi štandardy 802.11b, 8.2.11a/g, 802.11n a 802.11ac, ktorý bude schopný poskytnúť koncovému užívateľovi rýchlosť internetu na úrovni až 866,7 Mbps. Router bude zároveň podporovať 2,4 GHz aj 5 GHz pásmo a bude mať dve samostatné antény na plošných spojoch. Chýbať nemá ani podpora pre technológiu MIMO (multiple-input, multiple-output).

V konštelácii stále chýbajú tisícky satelitov

Už začiatkom budúceho roka tak môže SpaceX začať ponúkať k internetu zo Starlinkov aj svoj nový router. Do tej doby rozšíri konšteláciu satelitov a pre spomínané krajiny spustí verejný beta test, ak pôjde všetko podľa plánov. Neskôr v budúcom roku má sprístupniť internetové pripojenie na globálnej úrovni.

Na oficiálnom webe už pritom spoločnosť zverejnila možnosť registrácie pre beta testerov, ktorí si budú môcť ako prví vyskúšať internet zo Starlinkov, keď bude dostupný v ich krajine.

K finálnej konštelácii Starlinkov ale máme ešte ďaleko. Aktuálne je na oblohe 538 satelitov, no SpaceX má povolenie na celkovo 12 000 satelitov, ktoré budú obiehať okolo Zeme. Vypustenie takéhoto množstva však potrvá ešte nejaký ten rok.

Ďalšie články: 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom