Huawei po zákaze obchodovania zo strany USA stratil prístup ku Google službám, ktoré chce nahradiť vlastnými riešeniami. Najnovšie už započal testovanie vlastnej alternatívy ku Google vyhľadávaniu.

Kauzu Huawei a USA a zákaz obchodovania s americkými spoločnosťami všetci dobre poznáme. Tento súboj sa totižto pričinil o stratu prístupu čínskeho giganta k veľmi dôležitým Google službám. Huawei sa túto stratu snaží nahradiť vlastným obchodomaplikáciami v podobe App Gallery a tiež vlastnými alternatívami ku Google aplikáciám.

Prvá alternatíva sa už testuje

Najnovšie informácie z portálu XDA-Developers hovoria, že čínsky gigant už začal s testovaním prvej z nich. Používateľ beingnull zo siete Reddit upozornil na fakt, že Huawei zháňa testerov pre aplikáciu Huawei Search, pričom k postu pripojil aj APK súbor pre inštaláciu. Aplikácie sa následne zmocnil aj reportér Max Weinbach, ktorý ju nainštaloval na model Mate 30 Pro.

Zatiaľ čo Google vyhľadávanie, respektíve aplikácia Googlu, poskytuje okrem samotného vyhľadávanie prístup aj k iným funkcionalitám ako je Google Asistent, Google Lens, Google Podcast a iné, Huawei Search je len základnou vyhľadávacou aplikáciou. To znamená, že dokáže zadaný vstup prehľadať v rámci webu, videí či obrázkov.

Aplikácia tiež poskytuje skratky pre prezeranie aktuálneho počasia za pomoci poskytovateľa Huafeng-AccuWeather, športu, kalkulačky či skratky pre konverziu jednotiek.

V nastaveniach môže používateľ zobraziť svoju históriu vyhľadávania, poskytnúť spätnú väzbu, zmeniť svoju oblasť vyhľadávania a jazyk, prepnúť sa na bezpečné vyhľadávanie alebo zmeniť rozsah vyhľadávania aplikácie.

Službu má na starosti dcérska spoločnosť so sídlom v Írsku

Podľa užívateľskej zmluvy je služba Huawei Search prevádzkovaná spoločnosťou Aspiegel Limited, ktorá je dcérskou spoločnosťou Huaweiu so sídlom v Írsku. Ten v roku 2019 presunul veľkú časť svojich mobilných softvérových služieb práve do spoločnosti Aspiegel, aby zmiernil obavy týkajúce sa spracovania používateľských údajov.

Doposiaľ sa nepodarilo zistiť, či vyhľadávanie Huawei Search používa nejaký engine tretej strany ako je napríklad Yahoo, Bing, Ask či AOL. Huawei ale uvádza, že používateľ má „právo požiadať o vymazanie výsledkov vyhľadávania.“ Keďže dokáže výsledky vyhľadávania vymazať, zdá sa, že takýto engine pravdepodobne nepoužíva.

Plnohodnotná alternatíva to zatiaľ nie je

Každopádne sa zatiaľ zdá, že aplikácia je dosť obmedzená v tom, čo sa za jej pomoci dá robiť. Zároveň je pravdepodobne samotná služba je určená len na použitie v smartfónoch spoločnosti Huawei.

Je teda predčasné tvrdiť, že táto aplikácia je plnohodnotnou alternatívou ku Google vyhľadávaniu. Na druhej strane však existuje možnosť, že sa z nej časom vyvinie celkom slušná konkurencia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom