S narastajúcim počtom remasterov a remakeov videohier je vidieť, že záujem o grafický upravené staršie hry tu rozhodne je. V súčasnosti sa však rysuje nový trend, vďaka ktorému by vylepšovanie grafiky starších hier malo byť o niečo jednoduchšie. O nástupe takého trendu už v minulosti písal portál The Verge.

Proces vylepšovania textúr je na vzostupe, žiaľ zatiaľ iba vo fanúšikovskej komunite. Technika nesúca pomenovanie AI upscalling funguje na princípe vylepšovania textúr s nízkym rozlíšením pomocou algoritmov, na základe doteraz poznaných dát. Upscalling grafiky je tu s nami už dostatočnú dobu, no vždy išlo skôr o manuálnu prácu vývojárov alebo v horšom prípade moderov, ktorí kúsok po kúsku jednotlivé textúry ručne okrášľovali.

Vylepšovanie grafiky pomocou AI je na vzostupe

O vylepšení grafiky nedávno vydaného Warcraft 3: Reforged sme ťa už informovali. Ide o jeden z projektov, ktorí stavia na strojovom učení a umelej inteligencii. Kanál, ktorý zverejnil video má v zásobe hneď niekoľko ďalších podobných projektov, v ktorých sa neboja siahnuť aj ďalej do minulosti.

Na jednom z prvých projektov zameraných na vylepšovanie vizuálu The Elder Scrolls III: Morrowind pracoval Nór Daniel Trolie, ktorý sa pre web The Verge vyjadril: ,,Bolo to ako kúzlo, ako keby ste stiahli balík textúr s vysokým rozlíšením priamo od Bethesdy. Jednoducho to fungovalo.“

Proces vylepšovania textúr môže byť navyše vykonávaný v reálnom čase, takže nie je potrebné sťahovať obrovské balíky dát. Strojové učenie v tomto prípade využije základné textúry s nízkym rozlíšením, ktoré v reálnom čase AI upraví do podoby nerozoznateľnej od práce profesionálneho grafika.

Nenechaj si ujsť
Prostredie PlayStationu môžeš prispôsobiť hre The Last of Us 2. Vďaka špeciálnemu kódu

Podobná technológia bola využívaná aj v prípade omladzovania hercov v netflixovskej gangsterke The Irishman, ktorej sme sa podrobne venovali v tomto článku.

Ide zatiaľ o jeden z prvých veľkoformátových využití upravovania textúr pomocou AI. Kedy však herní vývojári budú remasterovať svoje hry vo veľkom za využitia strojového učenia povedať nevieme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom