Aktualizácia 13. októbra o 17:05:

Blue Origin to zvládol a do kozmu vyniesol doteraz najstaršieho človeka v histórii. Tým sa stal 90-ročný William Shatner, známy herec zo série Star Trek. Let prebehol ukážkovo a raketa New Shepard so sériovým číslom 4 úspešne pristála po štvrtý raz.

Štvorčlenná posádka bezpečne pristála pomocou obrovských padákov. Spoločnosť sa tak nechystá vzdať svojho potenciálu a to aj napriek problémom, ktorým v poslednej dobe čelí.

Trochu úsmevne pôsobila poznámka, ktorú počas živého vysielania vyslovila jedna zo zamestnankýň spoločnosti. Raketa New Glenn, ktorú Blue Origin momentálne vyvíja, je podľa nich silnejšia než ktorákoľvek iná raketa – všetky skutočnosti však zatiaľ naznačujú, že ako prvá sa do vesmíru dostane práve Starship firmy SpaceX a New Glenn má pred sebou ešte dlhé mesiace vývoja a testov.

Pôvodný článok:

Blue Origin, kozmická spoločnosť Jeffa Bezosa, plánuje už zajtra vyniesť na pár minút do kozmu známeho herca, ktorý hral v seriáli Star Trek, píše Everyday Astronaut. Spoločnosť sa však stále nachádza vo vážnych problémoch a z Bezosa si uťahuje Elon Musk.

Hviezdna posádka

Raketa New Shepard vzlietne so štvorčlennou posádkou už zajtra o 16:00 nášho času, pričom celú misiu bude možné sledovať prostredníctvom oficiálneho živého vysielania. Raketa po odpojení kapsuly s posádkou pristane pomocou vlastného motoru.

Blue Origin vynesie na pár minút do vesmíru, nad hranicu 100 km, štyroch pasažierov. Jedným z nich je aj William Shatner, známy herec, ktorý stvárnil postavu kapitána Kirka, informuje Blue Origin.

Spolu s ním poletí Audrey Powers, ktorá niekoľko rokov spolupracovala s celou spoločnosťou, aby mohli raketu New Shepard certifikovať pre lety s ľudskou posádkou. V Bezosovej firme pracuje už vyše osem rokov a v minulosti pracovala aj v NASA.

Blue Origin

Naberá firma rýchlosť?

Misie sa zúčastní aj spoluzakladateľ spoločnosti Medidata Solutions, Glen de Vries a Dr. Chris Boshuizen, ktorý pracoval roky v NASA a napokon sa podieľal na založení spoločnosti Planet Labs, ktorá vytvára dáta z pozorovania Zeme. Kapsula s posádkou napokon pristane v púšti pomocou padákov.

Môže sa zdať, že firma chytá druhý dych a vystupuje z tieňa. Bohužiaľ však zatiaľ problémy a kontroverzie nezmizli a osud celej spoločnosti je aj naďalej neistý. Na odpor vedeniu sa nedávno postavilo niekoľko zamestnancov a dokonca sa vyjadrili, že by osobne do stroja firmy Blue Origin z obáv o svoju bezpečnosť nikdy nenasadli.

Test raketového motoru BE-4. Zdroj: Blue Origin

Jeff Bezos tentoraz nepoletí a nemožno tak let označiť za vyhliadkovú „plavbu“ miliardárov. Tí tentoraz ostanú na Zemi, kde si môžu naďalej jeden z druhého uťahovať. Okrem iného firma ešte stále nedodala raketové motory BE-4 spoločnosti ULA, ktorá ich nutne potrebuje pre test svojej novej rakety.

Muska to jednoducho baví

Jeff Bezos sa práve na Twitteri chválil úspechom Amazonu, keď si jeho prítomnosť všimol Elon Musk. Ten na Bezosov príspevok reagoval pomerne stručne a poslal mu emoji striebornej medaile za druhé miesto.

Narážal tým zrejme na to, že ho opäť predbehol v bohatstve vďaka prehodnoteniu ceny spoločnosti SpaceX. Musk však mohol odkazovať aj na pristávanie s raketami, za ktoré si Blue Origin pripisuje prvenstvo.

Blue Origin

A je pravda, že to spoločnosť stihla o pár mesiacov skôr – za priekopníka sa však napriek tomu považuje SpaceX, ktorý to dokázal s mnohonásobne väčšou raketou, ktorá v rámci svojej misie vyniesla náklad na obežnú dráhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú