Kozmická spoločnosť SpaceX dnes úspešne vyniesla do kozmu ďalšiu várku satelitov pre svoju konšteláciu Starlink, dosiahla počas toho nesmierne dôležitý míľnik. Prvý stupeň rakety Falcon 9 letel už desaťkrát a dosiahol tým cieľ, ktorý v minulosti stanovil Elon Musk, informuje Space.

Aktualizácia 9:47:

Vypustenie satelitov Starlink úspešné, tie pomocou vlastného pohonu dosiahnu cieľovú obežnú dráhu vo výške 550 km. Dnešná misia je tak kompletne zavŕšená a skončila maximálnym úspechom.

Aktualizácia 8:53:

Prvý stupeň Falconu 9 úspešne pristál na dronovej lodi a zároveň úspešne dosiahol najväčší rekord doteraz, podarilo sa mu vzlietnuť a pristáť už 10-krát.

Desať letov dosiahli bez mihnutia oka, ako ďaleko to dotiahnu?

SpaceX dnes odštartoval svoju raketu Falcon 9 o 8:42 nášho času a na palube niesla ďalších 60 satelitov Starlink. Prvý stupeň nesie označenie B1051 a išlo celkovo o jeho siedmy let so satelitmi Starlink, v minulosti vyniesol do kozmu aj satelit SXM 7, tri satelity RCM a bol využitý aj pri demonštračnej misii Demo-1 s modulom Crew Dragon. Falcon 9 nesie niekoľko svetových rekordov, vrátane najvyššieho počtu satelitov na palube naraz.

Let prebehol, ako už býva zvykom, úspešne a B1051 zavŕšil svoj desiaty let a následné pristátie na autonómnej lodi JRTI (Just Read the Instructions), píše Everyday Astronaut. Elon Musk pritom v minulosti povedal, že Falcon 9 má zniesť minimálne desať letov. Vrchnú hranicu stanovil až na sto letov – takéto číslo je nepravdepodobné nielen z technického, ale tiež z časového hľadiska.

Opätovné použitie prvého stupňa trvá približne dva mesiace a dosiahnutie takéhoto počtu letov by trvalo viac než celú dekádu. SpaceX pritom vyvíja Starship, ktorá rapídne napreduje a prvý prototyp má dosiahnuť obežnú dráhu už v lete tohto roka.

Flickr / SpaceX

Má oveľa vyššiu kapacitu a v porovnaní s Falcon 9 bude v konečnom dôsledku lacnejšia a je preto možné, že dnes najpoužívanejšia raketa tak stratí väčšinu svojej práce, keď začne SpaceX vynášať vlastné satelity práve na tejto vesmírnej lodi. Len pred pár dňami po prvý raz pristála.

Starlink neustále rastie, čoskoro pokryje celú Zem

Na obežnej dráhe je momentálne 1 555 satelitov Starlink a spoločnosť sa chystá na takmer globálne pokrytie testovacou verziou už koncom tohto roka. Konštelácia Starlink dosiahne v plnom počte až 42 000 satelitov.

Vizualizácia druhého stupňa rakety Falcon 9 s rekordným množstvom satelitov na palube (143). Zdroj: SpaceX

Na Slovensku sa dočkáme služby Starlink začiatkom budúceho roka, pričom rezervácie sú už spustené. Na orbite pribudne 60 satelitov Starlink približne každé dva týždne práve vďaka raketám Falcon 9, ktoré spoľahlivo vynášajú satelity aj po niekoľkých letoch a náročných pristátiach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom