Kroky Jeffa Bezosa a vedenia spoločnosti Blue Origin jej zamestnancov zrejme netešia. Okrem extrémne nízkych hodnotení začínajú niektorí zamestnanci firmu opúšťať. Tentoraz tak spravil vedúci inžinier, ktorý je zodpovedný za lunárny lander Blue Moon, informuje Futurism.

Začína sa firma rozpadávať?

O svojom opustení Blue Origin informoval zamestnanec Nitin Arora prostredníctvom siete LinkedIn a oznámil, že jeho ďalšou zastávkou je konkurenčný SpaceX.

Jeff Bezos pred raketou New Shepard po jej pristátí. Zdroj: Blue Origin

Nitin Arora v Blue Origin pracoval na dizajne lunárneho pristávacieho modulu, vďaka ktorému chceli získať kontrakt pre jeho ďalší vývoj a následne tak dostať na povrch Mesiaca prvých astronautov programu Artemis.

Tento prestížny kontrakt im z rúk vyfúkol lacnejší SpaceX s oveľa väčšími kapacitami a Blue Origin nakoniec situáciu vyhrotil natoľko, že NASA žaluje.

Zamestnanci sa od vedenia dištancujú

Na sociálnej sieti Reddit sa v kategórii r/blueorigin objavil príspevok od používateľa, ktorý tvrdí, že je zamestnancom firmy.

Dotyčný sa, v mene všetkých rozumných zamestnancov, za spoločnosť ospravedlňuje a podotýka, že väčšina z nich s konaním vedenia nesúhlasí. Podľa jeho slov sa za zverejnené infografiky hanbia a sú z nich znechutení.

CEO spoločnosti, Bob Smith, má zamestnanecké hodnotenie na rekordne nízkej úrovni v rámci kozmických spoločností a to menej ako 20 %. Pre porovnanie, Peter Beck z Rocket Lab má vyše 80 % a Elon Musk v SpaceX dokonca až 91 %.

Blue Origin

Vládny kontrakt už nikdy nedostanú

Ako vo svojom článku informuje Ars Technica, spoločnosť si svojim konaním len kope hlbší a hlbší hrob. Okrem znechutenia vlastných zamestnancov a celej komunity, ktorá je z pokroku v kozme nadšená, riskujú aj kredibilitu a získavanie ďalších kontraktov.

„Po tomto viac nikdy nedostanú skutočný vládny kontrakt,“ tvrdí jeden zo zdrojov v NASA, pričom reaguje práve na podanú žalobu.

NASA chce so spoločnosťou naďalej spolupracovať a zakomponovať jej účasť v programe Artemis, takto ale môže Blue Origin prísť aj o svoje posledné možnosti. Navyše stráca aj svoju prestíž a dôveryhodnosť.

ULA

Z konania firmy nie sú nadšené ani Vesmírne sily Spojených štátov. Tie totiž potrebujú do vesmíru vynášať armádne satelity na novej rakete Vulcan, ktorú vyvinula ULA. Bez raketových motorov BE-4, ktoré má už roky dodať Blue Origin, to však nepôjde.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú