Jedným z najväčších mien komerčného vesmírneho priemyslu je dozaista Blue Origin, kozmická spoločnosť najbohatšieho človeka na planéte. Jeff Bezos ju založil ešte v roku 2000, mala teda krátky časový náskok v porovnaní so SpaceX či oveľa väčší náskok oproti Rocket Lab – obe tieto spoločnosti ju ale predbehli a do vesmíru vyniesli množstvo satelitov, v prípade SpaceX aj ľudí.

Blue Origin má za sebou len jeden suborbitálny let s ľudskou posádkou. Prvý let ich orbitálnej rakety museli opäť odložiť a moderné motory, ktoré mali dodať svojmu partnerovi meškajú, pričom ULA z toho práve nadšená nie je. Tam problémy tejto kontroverznej spoločnosti ani zďaleka nekončia, čo sa teda v tejto firme vlastne deje?

Čierna ovca priemyslu

Jeff Bezos založil Blue origin 8. septembra 2000, pričom, podľa jeho vlastných slov, vždy túžil presunúť veľkú časť ľudstva a priemyslu do vesmíru. Už v roku 1982 rozprával o vesmírnych kolóniách, v ktorých mali žiť milióny ľudí a zo Zeme sa mal stať park. Na verejnosť sa firma dostala až v roku 2003 a do roku 2013 Bezos investoval do spoločnosti vyše pol miliardy amerických dolárov.

Blue Origin/Twitter

Spoločnosť sľúbila zníženie nákladov na cesty do vesmíru, zvýšenie bezpečnosti astronautov a tak podobne. Avšak kým Falcon 1 konkurenčnej spoločnosti SpaceX vyniesol prvý náklad na obežnú dráhu Zeme už v roku 2008, Blue Origin sa k tomuto dôležitému míľniku nepriblížil dodnes. Nakoniec to vyzerá tak, že ešte aj raketa SLS, ktorú vyvíja NASA, neustále sa predražuje a predlžuje jej vývoj, poletí skôr, než Bezosova prvá orbitálna raketa New Glenn.

Je nutné uznať, že New Glenn je skutočne obrovská raketa a svojou veľkosťou sa blíži aj k Starship. V tomto ohľade spoločnosť pochopila, že veľké opakovateľne použiteľné rakety sú oveľa výhodnejšie, než tie malé.

Blue Origin započala snahu o vývoj orbitálneho systému už v roku 2011, oficiálne však predstavila New Glenn až koncom 2016 a ani v tomto prípade sa nejednalo o finálnu verziu. Len nedávno totiž vyplávalo na povrch, že spoločnosť začala pracovať na opakovateľne použiteľnom druhom stupni tejto rakety.

Porovnanie veľkosti rakety New Glenn. Zdroj: Blue Origin

S čím ale nakoniec Blue Origin odštartuje ostáva otázkou a všetko sa dozvieme až koncom budúceho roka – teda v prípade, že nedôjde k ďalšiemu odkladu debutového letu, čo znie nepravdepodobne.

Ako mohli vyvíjať New Shepard tak dlho?
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú