Hackerské útoky neveštia nikdy nič dobré. O to viac, ak sa jedná o nejakú z veľkých spoločností, ktorá obsahuje množstvo citlivých dát zaujímavých pre útočníkov.

No s príchodom kryptomien a hlavne ich zvyšujúcej ceny sa zmenilo aj zameranie útokov. Objavuje sa čoraz viac prípadov, keď útočníci napadnú nejakú spoločnosť, s cieľom využiť jej výpočetný výkon na ťažbu kryptomien. Niekoľko prípadov sa pritom objavilo aj na Slovensku. Najnovšie sa terčom útokov stala automobilka Tesla, ktorá podcenila zabezpečenie prístupu do ich cloudu.

Zdvihnutý prst do budúcna

Chybu objavila spoločnosť RedLock, ktorá sa takýmto prípadmi zaoberá. Zistila, že Tesla nemala zabezpečený prístup do ich cloudu, ktorý prevádzkuje na platforme Amazon Web Services. Útočníci sa pritom zamerali na výkon počítačov v automobiloch a využívali ho na ťažbu kryptomien. Nešlo však o žiadnych amatérov, nakoľko nevyužívali plný výkon procesorov a mali rôzne metódy, aby ich nebolo ľahké odhaliť. RedLock upozorňuje, že do budúcna takýchto útokov možno očakávať viac.

Nenechaj si ujsť!
Kryptomeny potajme ťažia tisícky webov na Slovensku a v Česku

Okrem toho, že útočníci ťažili kryptomeny, útok odhalil aj niektoré citlivé údaje z telemetrie týkajúcich sa automobilov Tesla. Spoločnosť RedLock však oznámila, že k náprave došlo vo veľmi rýchlom čase. Podľa hovorcu automobilky, napadnuté mali byť len testovacie vozy, pričom súkromie a bezpečnosť zákazníkov nemala byť narušená.

To však dvíha pre automobilky varovný prst do budúcna. Hlavne pre tie, ktoré stoja za vývojom autonómneho riadenia. Aj preto treba myslieť na bezpečnosť týchto údajov, pretože ak by boli napadnuté a dostali sa do nesprávnych rúk, nastala by pohroma. Firma RedLock si za objav tejto chyby vyslúžila odmenu 3000 dolárov, v rámci programu automobilky na odhaľovanie nedostatkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom