Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ceny kryptomien vyleteli v minulom roku do poriadnych výšin, no prvé dva mesiace tohto roka pre nich znamenali poriadny pád. Ani to však nezabránilo „baníkom“, aby v ťažbe týchto virtuálnych platidiel pokračovali, no nie každý to robí férovo. Na svetlo sveta sa opäť dostávajú správy o slovenských, ale aj českých weboch ťažiacich kryptomeny bez vedomia návštevníkov. Informuje portál Root.cz.

Kryptomeny od svojho začiatku prešli naozaj dlhú cestu a za posledné roky si získali pozornosť mnohých používateľov. Práve stúpajúca popularita týchto mien sa podpísala pod vznik ďalších druhov, ktoré je možné ťažiť rôznymi spôsobmi. Niektorí tak pre získanie BitCoinu potrebujú výkonné grafické karty, no iným zasa postačí aj procesor počítača. Práve takto sa rozhodli mnohí ťažiť aj na úkor návštevníkov webových stránok, ktorí prichádzajú o výkon počítačov.

Monero ťaží čoraz viac webov

Ťaženie kryptomeny Monero prostredníctvom rôznych webov nie je žiadnou novinkou, keďže sme takéto prípady v uplynulých mesiacoch zaznamenali aj u nás na Slovensku. Situácia sa však naďalej neupokojuje, ba skôr naopak sa počet postihnutých stránok stále zvyšuje. Utajení „baníci“ pre ťaženie najčastejšie využívajú službu CoinHive. Tá pomocou JavaScriptu totiž umožňuje ťažiť s využitím výkonu počítačov nevedomých návštevníkov stránok kryptomenu Monero.

Nenechaj si ujsť
Kryptomeny ťažia reklamy už aj na YouTube

Každý, kto má podozrenie si môže inkriminované weby vyhľadať priamo v Google vyhľadávači pomocou príkazu „intitle:“var miner = new CoinHive“ site:sk“. Doménu stránok je možné meniť na konci príkazu. Na túto možnosť ako prvý upozornil bezpečnostný analytik Scott Helme. 

Spoločnosť Netlab vykonala prieskum „ťažiacich“ webov a z výsledkov vyplynulo, že pomocou služby CoinHive ťažilo Monero až 84 % všetkých stránok. Zoznam podozrivých je však poriadne dlhý a na Slovensku sa jedná až o 12 400 portálov. Susedné Česko je na tom o niečo lepšie a návštevníkov internetu tam o výkon počítača pripraví „len“ 992 stránok.

Nie každá stránka ťaží úmyselne

Zoznam je u nás, ale aj v Česku teda skutočne rozsiahly a k ťažbe Monera sa vedome, alebo nevedome uchýlili aj tie najznámejšie weby. Túto kryptomenu tak istý čas ťažila aj stránka Denníka N, Slovak Telekomu a ďalších známych spoločností. V mnohých prípadoch však ich správcovia ani netušia, že sa do zdrojového kódu dostal JavaScript, ktorý je zodpovedný za ťaženie. Spoločnosť WebSupport upozorňuje, že stačí, ak web beží na staršej verzii systému WordPress, či Joomla. Portál Root.cz informuje, že s týmto narastajúcim problémom je oboznámená skupina CSIRT v Česku, ale aj na Slovensku.

Nekončiace ťažobné procesy tak „vysávajú“ výkon návštevníkov webových stránok, ktorí takmer vôbec netušia, že daná stránka potajme ťaží Monero. Situácia je však najhoršia práve u nás, a tak je jej riešenie poriadne naliehavé. To, kedy a či vôbec sa počet webov ťažiacich kryptomeny na Slovensku a v Česku zníži, zatiaľ nie je známe, no ich správcovia už boli informovaní a mali by začať konať. Stretol si sa aj ty so slovenskou stránkou, ktorá potajme ťaží kryptomeny?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú