Spoločnosť Fiat pokračuje cestou malých mestských elektromobilov a dnes sme sa po marcovom predstavení modelu 500e la Prima v podobe kabrioletu dočkali aj verzie hatchback. Elegantný dizajn a skvelý dojazd elektromobilu zatieňuje vcelku prestrelená cenovka. Na tému upozornil portál InsideEVs.

Ďalšia limitovaná edícia, tentokrát vo verzii hatchback

Talianska automobilka predstavila v marci tohto roka novú generáciu elektromobilu Fiat 500e, pričom ako prvá sa na trh dostane jeho limitovaná edícia la Prima. Tú už sme mali možnosť vidieť v podobe kabrioletu, ktorá je podľa dostupných informácií už vypredaná a dnes spoločnosť odhalila aj verziu hatchback.

Fiat 500e je postavený na novej platforme určenej pre ďalšie desaťročie a okrem elegantného dizajnu ponúkne konkurencieschopný dojazd a prepracované autonómne riadenie.

Poháňa ju elektromotor s výkonom 87 kW (117 koní), ktorý dokáže z mestského vozidla vytiahnuť zrýchlenie z 0 na 50 km/h za 3,1 sekundy a z 0 na 100 km/h za 9 sekúnd, čím sa síce ani zďaleka neradí medzi špičku, avšak na jazdu v meste plne postačuje. Pri jazde v mestskej premávke sa dojazd dokonca podľa výrobcu zvýši až na pôsobivých 400 km.

Dojazd skvelý, cena prestrelená

Čím však model 500e prekvapí je dojazd. Elektromobil disponuje batériou s pomerne slušnou kapacitou 42 kWh, ktorá podľa metodiky WLTP dokáže poskytnúť dojazd až 320 kilometrov.

Batéria podporuje aj rýchle DC nabíjanie do 85 kW, pričom výrobca deklaruje nabitie z 0 na 80 % za 35 minút, pričom už 5 minút nabíjania by malo pridať približne 50 kilometrov dojazdu.

Prečítaj si tiež
Odovzdaj auto so spaľovacím motorom do šrotu a získaš 7000 €. Ďalšia krajina ide masívne podporovať e-autá

Nový Fiat 500e la Prima tiež disponuje autonómnym riadením 2. úrovne a je tak schopný zrýchľovať, brzdiť, udržiavať svoju pozíciu v jazdnom pruhu, čítať dopravné značenie a odporúčať úpravu rýchlosti jazdy.

Vďaka 360stupňovému pohľadu Drone View bude taktiež sledovať chodcov a cyklistov a v prípade potreby dokáže zabrzdiť sama s cieľom zabrániť kolízii až do rýchlosti 130 km/h.

Prečítaj si tiež
Audi A6 za viac ako 80 000 € je jeden z najlepších prémiových plug-in hybridov na trhu – toto sú dôvody, prečo si to myslím

Toto všetko znie síce skvelo, avšak pri pohľade na cenu radosť trochu opadá. Fiat 500e v edícii la Prima vo verzii hatchback totiž začína s cenovkou 34 900 € a napriek tomu, že ide o plnú výbavu, je to za malý mestský elektromobil vcelku prestrelená čiastka.

Predaj vozidiel je plánovaný na október 2020 a stále čakáme na oficiálne predstavenie klasickej verzie 500e, ktorá by mala prísť s nižšou cenou než limitovaná la Prima.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom