Najväčšia sociálna sieť sveta je už od svojho vzniku pre každého dostupná bezplatne, no na oplátku musia používatelia znášať reklamy. Práve inzercia je výnosným spôsobom, akým si spoločnosť Marka Zuckerberga zarába. Facebook testuje možnosti, vďaka ktorým budú môcť zarábať aj administrátori skupín, a to prostredníctvom mesačných poplatkov od svojich členov.

Skupiny na Facebooku umožňujú používateľom pridať sa ku komunite ľudí, s ktorými môžu zdieľať svoje nápady, myšlienky, alebo viesť diskusie. Administrátori týchto skupín často vkladajú do ich správneho fungovania mnoho času a energie, pričom doteraz to robili úplne zadarmo. Facebook im však chce umožniť rozvíjať ich skupiny, a tak testuje novú možnosť členských poplatkov.

Za exkluzívne členstvo v skupinách si bude treba zaplatiť

Spoločnosť spustila pre vybrané skupiny zavádzanie mesačného členského poplatku, ktorý sa môže pohybovať od 5 dolárov do 25 dolárov. Ako prvé si túto možnosť vyskúšajú skupiny orientované na rodičovstvo, varenie a domácnosť. Vďaka zárobkom tak môžu administrátori investovať do svojich skupín viac prostriedkov a skvalitniť ich obsah. S finančnými prostriedkami môžu vo vybraných skupinách pribúdať lepšie videá, alebo budú pre členov organizované rôzne stretnutia.

Nenechaj si ujsť
Facebook opäť skúša ľudí. Messenger bude zobrazovať ešte viac reklám

Väčšina ďalších skupín na Facebooku však aj naďalej bude zadarmo, no zopár tých testovacích sa posunie na „vyššiu úroveň“. Spoločnosť túto novinku zatiaľ sprístupnia pre mobilnú aplikáciu v App Store a Obchode Play, prostredníctvom ktorých si skupiny môžu od používateľov vyberať mesačné poplatky. S príchodom tejto zmeny sa dá predpokladať, že mnoho ľudí odmietne platiť za členstvo, a tak môžu zo skupín odísť.

Exkluzívny prístup k plateným skupinám teda nebude akceptovať každý. Na rozdiel od zárobkov Facebooku prostredníctvom reklám, administrátori väčšiny skupín nespoliehajú na inzerciu. Týmto spôsobom si tak budú môcť pri zlepšovaní prostredia vo svojej komunite privyrobiť, no stále ostáva otázne, aký bude mať táto zmena úspech. Bol by si ochotný platiť mesačné poplatky za členstvo v skupine na Facebooku?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom