Azda žiadny elektromobil od Tesly neprekvapil svet tak, ako jej elektrický pick-up Cybertruck, ktorý ukázala svetu ešte na jeseň 2019. Už do pár týždňov si pick-up rezervovalo viac než 250 000 ľudí a toto číslo neprestáva stúpať až doteraz. Ako informoval portál Teslarati, podľa aktualizovaných dát Cybertruck Reservation Tracker prekročil počet rezervácií elektrického pick-upu už 1 milión.

Milión rezervácií robí z Cybertrucku bezpochyby najočakávanejšie vozidlo od Tesly, pričom tento titul mu patrí oprávnene, keďže zo všetkých elektromobilov od automobilky sa azda najviac  vymyká štandardom práve elektrický pick-up.

Nie je to samozrejme všetko len o futuristickom dizajne – Cybertruck ponúka lákavé špecifikácie zahŕňajúc pohon od jedného až do troch elektromotorov, ktoré majú pri najvyššom modeli s cenovkou 69 900 USD poskytnúť zrýchlenie z 0 na 97 km/h pod 3 sekundy a dojazd až 800 kilometrov.

Ľudia chcú výkon, o najlacnejšiu verziu je najnižší záujem

Podľa dostupných údajov si však najviac zákazníkov (48 %) brúsi zuby na konfiguráciu s dvoma elektromotormi, ktorá za cenu 49 900 USD ponúkne zrýchlenie z 0 na 97 km/h za približne 4,5 sekundy a dojazd do 500 kilometrov. Približne 44,5 % si zvolilo spomínaný najvyšší variant s troma motormi a iba 7,5 % zostalo u najnižšej konfigurácie s cenou 39 900 USD.

Zobraziť celú galériu (1)
Vývoj počtu rezervácií Cybertrucku od jeho predstavenia do marca 2021 / Zdroj: Cybertruck Reservation Tracker

Je však potrebné pripomenúť, že Tesla zatiaľ neotvorila záväzné rezervácie a od záujemcov vyžaduje iba zálohu vo výške 100 USD, takže mnoho učinených rezervácií môžu zákazníci ešte zrušiť. Dopyt po Cybertrucku je však bezpochyby obrovský a Tesla bude mať čo robiť, aby jeho výrobu stíhala, keďže má aktuálne problémov v oblasti výroby naozaj požehnane.

NEPREHLIADNI
Tesla začala doručovať vozidlá bez dôležitého komponentu, vymyslela náhradné riešenie

Cybertruck sme mohli naposledy na verejnosti vidieť počas vystúpenia Elona Muska v komediálnej šou Saturday Night Live na začiatku mája, kedy sa elektrický pick-up premával New Yorkom.

Čo sa štartu výroby Cybertrucku týka, ten je plánovaný na koniec tohto roka, čo začiatkom roka potvrdil aj Musk. Kvôli prebiehajúcej polovodičovej kríze, ktorá trápi aj Teslu, sa však možno prvých kusov dočkáme až začiatkom roka 2022.

Na trhu elektromobilov, hlavne tom americkom, sa však najnovšie črtá veľký konkurent elektrického pick-upu, ktorým je Ford F150 Lightning. Ten prinesie výkon 318 kW (426 koní) alebo 420 kW (563 koní), zrýchlenie z 0 na 97 km/h za 4,4 sekundy a množstvo revolučných funkcií, o ktorých sme ťa informovali v tomto článku.

Elektromobil si vyskúšal už aj americký prezident Joe Biden a jeho  rekordné rezervácie ukazujú, že pôjde naozaj o silného konkurenta Cybertrucku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom