Témou posledných dní je rozhodne extrémne očakávaný elektrický pickup od Fordu. F150 Lightning bol predstavený len pred pár hodinami a toto všetko prináša, o novinke informuje portál InsideEVs.

Začneme tým najdôležitejším – pohonom. Ford F150 Lightning disponuje dvomi elektromotormi (jeden vzadu, druhý vpredu), vďaka čomu má pickup pohon všetkých štyroch kolies. Ten má byť dostupný pri všetkých verziách vozidla a navyše bude permanentný, dvojkolku tak z nového elektrického pickupu nespravíš.

Ford

Napriek tomu, že nám americká automobilka už oficiálne predstavila novinku, všetky dôležité informácie sa k nám nedostali. Nevieme teda, s akou veľkou batériou F150 Lightning príde, no na výber bude 400 V alebo 800 V architektúra.

Ford

Veľkosti batérií ale prídu dve, Standard Range zabezpečuje dojazd na úrovni 370 km a Extended Range až na úrovni 483 km na jedno nabitie. Tieto hodnoty sú ale udávané podľa optimistickejšieho amerického štandardu EPA.

Ford

Na výber sú tiež dve výkonnostné verzie – 318 kW (426 koní), alebo 420 kW (563 koní). Zrýchlenie z 0 na 100 km/h Ford neprezradil, no „neoficiálne“ nám ho včera prezradil americký prezident Joe Biden, ktorý F150 Lightning testoval a uviedol, že z 0 na 60 míľ/h zrýchli už za 4,4 sekundy.

Ford

Čo sa týka typu karosérie, je k dispozícii iba jedna, respektíve, zákazník si nemôže konfigurovať veľkosť kabíny a veľkosť nakladacej plochy. Jazdné režimy má Ford F150 Lightning štyri – Normal, Sport, Off-Road a režim na vlečenie vozíka či karavanu.

Množstvo revolučných a užitočných funkcií

Medzi najzaujímavejšie funkcie môžeme zaradiť schopnosť okamžite prepočítať dojazd vozidla na základe toho, koľko nákladu má pickup naloženého na svojej korbe.

Ford

Čo sa týka nabíjania, k dispozícii je palubná 11,3 kW, respektíve 19,2 kW nabíjačka a pri dlhších trasách skvele poslúži 150 kW DC rýchlonabíjanie, ktoré zvládne batériu dobiť z 15 na 80 % za 44 minút. Toto nabíjanie je však za príplatok, v základe je k dispozícii iba 50 kW DC nabíjačka, kedy rovnaké percentuálne nabitie trvá 91 minút, alebo 122 minút pri verzii s väčšou batériou.

Ford

Ford F150 Lightning môže poslúžiť aj ako záložný zdroj pre domácnosť, z batérie dokáže smerom von dodávať výkon až 9,6 kW, samozrejme, aj táto funkcia je za príplatok. Ford udáva, že model s väčšou batériou dokáže nepretržite napájať domácnosť celé tri dni.

Úložný priestor aj vpredu

Elektromobily nemajú klasický motor, ktorý býva umiestnený pod kapotou, a tak, ak si chcú zachovať „tradičný tvar karosérie“, môžu tento priestor využiť ako úložný. Predný kufor, alebo po anglicky „frunk“ – (front trunk) je v prípade F150 Lightning naozaj obrovský. Dosahuje až 400 litrov, čo je viac, ako bežný kufor niektorých mestských crossoverov.

Ford

Vpredu sa okrem dostatku miesta nachádza aj štvorica klasických zásuviek a dva USB porty. Zásuvky majú výstupný výkon 2,4 kW a pripojiť k nim tak môžeš drvivú väčšinu bežných elektrických spotrebičov, televíziu či dokonca elektrický gril.

Ford

V interiéri a v zadnej časti sa nachádzajú výkonnejšie 7,2 kW zásuvky. Pri napájaní techniky elektrický pickup Fordu monitoruje všetku spotrebu a používateľa presne informuje, koľko energie takýmto spôsobom spotreboval.

Moderný, no dobre známy interiér

Interiér Fordu F150 Lightning kombinuje dobre známe prvky, ktoré používatelia tejto legendy majú tak radi s modernými displejmi. Pred vodičom je teda 12″ digitálny kokpit a na ovládanie infotainmentu slúži na výšku orientovaný 12″, respektíve 15,5″ dotykový displej. Jeho veľkosť samozrejme závisí od stupňa výbavy.

Ford

Nechýbajú funkcie ako hlasové ovládanie, Apple CarPlay, Android Auto, integrovaný asistent Amazon Alexa či 360-stupňová kamera a 4G pripojenie s možnosťou zdieľať internet pre pasažierov vo vozidle. Za príplatok je k dispozícii aj audio Bang & Olufsen.

Ford

Predaj v polovici 2022, cenovka je priaznivá

Ako sme už uvádzali v minulosti, F150 Lightning sa začne predávať až na jar 2022. Cena základného modelu má štartovať niekde okolo 32 500 €, čo je na parametre tohto vozidla extrémne prívetivá čiastka.

Cena modelu so všetkou príplatkovou výbavou sa však dokáže vyšplhať až na 74 000 €. Vyrábať sa bude v novom centre na výrobu elektromobilov v Michigane, kam automobilka doteraz investovala 573 miliónov eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP