Ohlásenie elektrického pickupu Ford F150 Lightning vzbudilo v kruhoch automobilových nadšencov poriadne vášne. Nie je sa čomu diviť, F-ková séria od Fordu je najmä za veľkou mlákou extrémne populárna a je považovaná za ikonu.

Na jej elektrickú alternatívu sa už teraz kladú vysoké nároky a o jej kvalitách sa nedávno presvedčil aj americký prezident Joe Biden, ktorý Ford F150 Lightning osedlal a premával sa v ňom po testovacej dráhe v Dearborn v Michigane. Na túto zaujímavosť upozornil portál Electrek.

Svetová premiéra očakávaného elektrického pickupu od Fordu je naplánovaná už o pár hodín, no ak je niekto tak významný ako americký prezident, tak si na ešte nepredstavenom aute môže zajazdiť aj pred samotnou premiérou.

Biden bol na zdieľanie detailnejších informácií pomerne skúpy, no zopár ich predsa len prezradil. Ford F150 Lightning dokáže zrýchliť z 0 na 60 míľ za hodinu (zhruba 96 km/h) za fantastické 4,4 sekundy. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h tak bude o niečo dlhšie, očakávame údaj okolo 4,5 sekundy.

Pickup však bol stále veľmi dobre maskovaný, no z doterajších únikov a upútaviek vieme, že pôjde o vozidlo klasických tvarov. Podobný „úlet“ ako napríklad Tesla Cybertruck teda rozhodne nikto nečaká. Prezident však novinárom povedal, že auto je „pekelne rýchle“ a na záver im ukázal, ako zrýchľuje z miesta. Ako píše CNET, novinárom dodal, že si jeden Ford F150 Lightning rozhodne kúpi.

NEPREHLIADNI
Svet automobilov čaká prielom. Ikona amerických pickupov prichádza v elektrickej verzii

Svetová premiéra Fordu F150 Lightning prebehne už zajtra ráno o 3:30 nášho času. Novinka sa začne predávať až v polovici roku 2022. Prezident Biden sa netají tým, že má elektromobily rád a v značnej miere ich teda aj podporuje. Včera okrem iného predstavil svoj plán podporiť elektromobilitu v rámci automobilky Ford sumou až 174 miliárd dolárov, teda asi 142 miliárd eur.

Svetová premiéra už o pár hodín

Okrem online prenosu sa bude premiéra naživo vysielať na 18 významných miestach po celej krajine, ako napríklad na námestí Times Square či v Las Vegas, píše The Verge. Zatiaľ toho o F150 Lightning príliš veľa nevieme, no doteraz sa zopár informácií predsa len objavilo.

Ford

F-150 Lightning poskytne konfiguráciu s dvomi, ale aj s jedným elektromotorom, pričom bude schopný pri výpadku elektriny napájať domácnosť a neustále dostávať aj OTA aktualizácie. Do predaja pôjde novinka až v roku 2022 a vyrábať sa má v najmodernejšej továrni Fordu v Michigane, ktorej výstavba stála okolo 575 miliónov eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom