Roberto Escobar chcel konkurovať najväčším výrobcom smartfónov. Paradoxne to chcel dosiahnuť predajom ich modelov, ktoré boli len prebalené, dostali pozlátko, aby pôsobili luxusne a predávali sa za viac než prijateľné ceny. Teraz je však všetkému koniec. Escobar už na svojej stránke podľa našich zistení žiadne smartfóny neponúka, no kto vie, kedy si to opäť rozmyslí.

Meno Escobar je všetkým dobre známe najmä skrz niekdajšieho kokaínového kráľa Pabla Escobara, ktorý svojho času ovládal drvivú väčšinu trhu a drogami. S modernou dobou sa však zmenili aj priority Escobarovcov, teda aspoň Pablovho brata Roberta, ktorý si zaumienil, že položí „na lopatky“ najväčších výrobcov smartfónov.

Ešte v minulom roku preto začal predávať vlastné modely v prebalených krabiciach a v zlatej fólii. Čerešničkou na torte boli tapety s Pablom Escobarom. Fotografie zachytávali bývalého narkobaróna na policajnej stanici, kde bol zadržaný ešte začiatkoch svojej drogovej kariéry.

Roberto však okrem smartfónov pribaľoval k objednávkam aj rodinnú históriu Escobarovcov. Bohužiaľ, ako sa ukázalo, mnohokrát bola kniha len to jediné, čo zákazníci po objednaní smartfónu dostali.

Rodinný biznis sa tak ukázal ako jeden obrovský podvod. Všetko to pritom začalo ešte koncom minulého roka, keď sa Escobar Inc. rozhodol spustiť predaj prvého smartfónu Escobar Phone 1. Keďže Robertovi zjavne chýbala originalita a nemal prostriedky na vývoj vlastných modelov, jednoducho začal predávať upravené smartfóny iných výrobcov.

Zákazníkov chcel opantať zlatom, polonahými modelkami a extrémne nízkymi cenami

Prvý Escobar Phone 1 bol tak vlastne iba upravený skladací model Royole Flexpai, jeden z prvých ohybných smartfónov. Zlatá fólia a agresívny marketing plný polonahých modeliek prilákali množstvo zákazníkov, ktorí však obdivovali aj skutočné skvelé…ceny. Escobar Phone 1 sa totiž predával v základe so 128 GB ROM za 315 € a verzia s 512 GB ROM vyšla na 450 €.

Zobraziť celú galériu (1)
Escobar Inc official/YouTube

V tej dobe tak bola takáto ponuka skutočne lákavá a išlo azda o najlacnejší skladací smartfón na trhu. Netrvalo dlho a Robertov biznis sa rozrástol o ďalší model. Tentokrát si na mušku zobral Samsung Galaxy Fold 1. generácie. Ten pod názvom Escobar Phone 2 zaradil do ponuky e-shopu v zime tohto roka. Krátko na to sa však začalo ukazovať, akým spôsobom celý tento rodinný podnik funguje a že ide iba o podvod.

Miesto smartfónov doručoval knihu o rodinnej histórii. Na recenzie si vyberal iba známych YouTuberov

Escobar totiž posielal smartfóny iba známym YouTuberom, od ktorých zrejme očakával, že ich vychvália do nebies. Každý si však všimol, že smartfóny majú iba zlatú fóliu, sú prebalené a že ide v podstate o totožné modely iných výrobcov. Začali sa sťažovať aj prví zákazníci, ktorí miesto smartfónov dostávali už spomínanú knihu s históriou rodiny Escobarovcov.

Takýto prípad sa stal aj v susednom Česku, kde si zákazník objednal Escobar Phone 2, no ani po mesiacoch čakania smartfón nie a nie doraziť. Kniha ale prišla. Nespokojný zákazník chcel preto ostatných varovať pred podvodom na webe.

Zobraziť celú galériu (1)
Escobar Inc official/YouTube (Úprava)

Kúpiť v podstate knihu o Escobarových za 359 € (cena Escobar Phone 2) ťažko rozdýcha nejeden zákazník. Aby toho nebolo málo, Escobar vrátenie peňazí negarantoval.

Drzo o tom navyše informoval pri popise smartfónov. Každá objednávka tak bola obrovský risk. Spočiatku sa firma vyhovárala, že Samsung Galaxy Fold, teda pardon, Escobar Phone 2, bude doručovať zákazníkom miesto pôvodného modelu Escobar Phone 1, ktorý už nebol k dispozícii. A hádaj čo? Nič sa nestalo.

S Escobarom sa nevypláca obchodovať

Oklamaným ľuďom tak ostali len oči pre plač a ponaučenie, že s Escobarom sa nevypláca obchodovať. Jeho posledným pokusom o okradnutie zákazníkov bol extrémne lacný iPhone 11 Pro. Údajne mala byť konštrukcia z 24-karátového zlata, no čosi nám našepkáva, že išlo opäť len o fóliu.

Pridalo sa aj luxusné balenie v štýle ruského Caviaru a agresívna cena 499 dolárov, vďaka ktorej sa mala limitovaná séria 2000 kusov zlatého iPhonu vypredať behom chvíle. Samozrejme, marketing pre lepšie predaje opäť nasadil polonahé modelky.

Robí si zálusk na nový Galaxy Fold 2 a iPhone 12?

Nie je známe, koľko ľudí sa Escobarovi týmto podvodným predajom smartfónov podarilo oklamať, no rozhodne si na účet pripísal slušnú sumu peňazí. Aktuálne však zrejme zmenil svoje rozhodnutie. Keď videl, že Apple a Samsung predajom ich vlastných upravených smartfónov neporazí, vycúval. V e-shope už nenájdeme ani jeden z predošlých modelov.

Zobraziť celú galériu (1)
escobarinc/Screenshot

Je ale otázne, dokedy bude obchod prázdny. Samsung totiž nedávno predstavil nový Galaxy Fold 2 a Apple sa tiež pripravuje na predstavenie nových iPhonov 12. Po čase sa tak Roberto môže opäť zlakomiť a začal tieto novinky predávať. Doterajšie skúsenosti podvedených zákazníkov a recenzie YouTuberov však hovoria jasne: Ruky preč od Escobarových smartfónov!

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom