Mnohí renomovaní výrobcovia smartfónov doteraz ukázali, ako si predstavujú budúcnosť v tomto segmente. Majú ňou byť okrem klasických aj skladacie modely, ktoré otvárajú používateľom nové možnosti. Tento biznis však zaujal aj brata niekdajšieho drogového kráľa Pabla Escobara, ktorý sa rozhodol, že začne predávať „vlastné“ ohybné smartfóny. V spôsobe jeho podnikania je ale jeden háčik. Zákazník riskuje, že objednaný Escobar Phone ani len nedostane a miesto neho mu príde iba kniha, informuje portál Interesting Engineering.

Aktualizácia 11.3.2020:

Ďalšia objednávka na Escobar Phone 2 dorazila YouTuberovi menom Marques Brownlee, ktorý si ešte pred mesiacmi objednal prvý model Escobarovho skladacieho smartfónu (prebalený Royole Flexpai), no zásielky sa nikdy nedočkal. Po vyhodených peniazoch a dlhom čakaní sa rozhodol objednať Escobar Phone 2, no situácia sa zdala byť beznádejná. Keďže si však spoločnosť brata Pabla Escobara zrejme vytipuje recenzentov a ľudí, ktorí by mohli jej smartfón prezentovať, Marquesovi stačilo napísať tweet na Twitter.

Po týždňoch čakania sa rázom za 4 dni od zverejnenia príspevku na tejto sociálnej sieti dočkal svojej objednávky a Escobar Phone 2 mu bol doručený. Ako v ostatných prípadoch, aj v tomto ide len o prebalený Samsung Galaxy Fold a dokonca je logo výrobcu viditeľné po stiahnutí bočnej zlatej fólie, ktorú na zariadenie Escobarova firma lepí. Tento viac než pochybný biznis sa pritom spolieha aj na známe tváre v rôznych krajinách, teda ľudí, ktorí by mohli vo videách tieto skladacie zariadenia odporúčať.

Recenzie však majú byť zaplatené. Celebrity na stránke Cameo totiž ponúkajú za poplatok krátke personalizované promo video na svoj produkt, teda v tomto prípade na Galaxy Fold Escobar Phone 2, ktorý vychválili „do nebies“. V skutočnosti si však má Escobarova firma vyhľadávať populárnejších ľudí, ktorým smartfón doručí.

Obyčajný zákazník môže čakať na svoju objednávku celé mesiace a nakoniec sa mu v schránke objaví iba kniha o Escobarovi. Aj video od Marquesa Brownleeho je teda dôkazom, že sa na skladacom smartfóne nevypláca šetriť a že Escobarov biznis má byť len pascou na zákazníkov.

Pôvodná verzia článku:

Skladacie smartfóny vyvolali vo svete veľký rozruch a hoci ich môže niekto považovať za slepú uličku vývoja, niekoľkí výrobcovia pokračujú v ich vylepšovaní. Minulý rok prišiel na svet Samsung Galaxy Fold, ktorý bude ešte v tomto článku podstatný, Huawei Mate X či Motorola Razr. Jednou z prvých lastovičiek vo svete skladacích smartfónov bol Royole Flexpai, ktorý však mal viacero nedokonalostí.

Zobraziť celú galériu (1)
Escobar Inc official/YouTube (Úprava)

Pre tento článok je dôležitý najmä model Royole Flexpai a Samsung Galaxy Fold. Práve túto dvojicu modelov sa rozhodol predávať pod vlastnou značkou Roberto Escobar, brat Pabla Escobara. Prezentuje ich ako vlastné smartfóny s nádychom luxusu a jedinečnosti, no v skutočnosti ide len o prebalené modely od spomínaných výrobcov. Zlatá zadná stena je v Escobar Phone 2 len obyčajnou fóliou a Escobar sa unúval iba zmeniť pozadie smartfónu a prebaliť ho do krabice, kde nie je ani len nabíjací adaptér.

Escobar chcel predávať skladacie smartfóny. Zákazníkom prichádzajú iba knihy

A takto sa Roberto Escobar chváli, že „zničí“ Apple a Samsung, paradoxne jeho vlastným skladacím modelom. Aby však bol jeho plán ešte zaujímavejší, zaumienil si, že objednávky doručí len niektorým zákazníkom. Tými zákazníkmi nebol nikto iný ako známi YouTuberi z kanálu Unbox Therapy, SuperSaf či Mrwhosetheboss, ktorí „jeho“ skladací Escobar Phone zrecenzovali. Na obranu týchto tvorcov, Arun Maini (Mrwhosetheboss) objednával smartfón pod svojim vlastným menom ako bežný zákazník a neuvádzal názov svojho YouTube kanálu. Viac sa dozvieš v samostatnom článku.

Mrwhosetheboss /YouTube (Úprava)

Nenechaj si ujsť
Escobarov brat chce zničiť Samsung ďalším „vlastným“ skladacím smartfónom. Je to však čistá kópia známeho modelu

Escobarovmu tímu sa však podarilo za krátko zistiť o koho ide, a tak prišla objednávka naozaj rýchlo. K nej bola pribalená aj kniha o Escobarovom živote. Nanešťastie, ostatným bežným zákazníkom dorazila po zaplatení stoviek dolárov za ich skladací smartfón iba tá kniha. Na internete už dokonca vznikol aj web, ktorý upozorňuje na to, že predaj týchto zariadení je obyčajný podvrh. Svoje skúsenosti s objednávkou v ňom popísal nespokojný zákazník priamo zo susedného Česka, ktorý si Escobar Phone 1 objednal ešte 17. decembra. Dodnes ho nedostal.

Escobar Inc official/YouTube

Zdá sa teda, že Escobarovi pri „ničení“ Samsungu nepomôže ani rebrandovaný Galaxy Fold či polonahé (v niektorých prípadoch takmer úplne nahé) modelky vo videách. Zákazníci, ktorí si objednali prvý Escobar Phone 1 (Royole Flexpai) dostali práve len spomínanú knihu s oznamom, že miesto tohto modelu dostanú niekedy v marci druhú generáciu Escobar Phone 2 (Samsung Galaxy Fold). Prvá generácia je totiž údajne vypredaná. Je ale skutočne otázne, či sa svojho nového zariadenia dočkajú.

Pasca na zákazníkov, ktorí chcú ušetriť

Už pri predošlých článkoch o skladacích smartfónoch od Escobara sme však upozorňovali na podmienky, ktoré spoločnosť uvádza v e-shope pri objednávke, a to, že neručí za vrátenie peňazí a tovaru. Kúpa takéhoto zariadenia tak môže byť pascou na zákazníka, ktorý si chce dopriať rovnaký skladací smartfón ako má Samsung, avšak s tým rozdielom, že je výrazne lacnejší.

Pripomíname len, že originálny Galaxy Fold stojí viac ako 2000 €, zatiaľ čo takmer totožný Escobar Phone 2 len 359 €. V skutočnosti doteraz dostalo svoje objednávky iba zopár zákazníkov a stovky ďalších na dodanie smartfónu čakajú už dlhé týždne. Komunikácia s obchodom Escobara taktiež nie je práve najrýchlejšia a reakcia na problémy niekedy príde až po mesiaci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom