Elektronické cigarety sa stali modernou a podľa mnohých odborníkov aj menej škodlivou alternatívou k fajčeniu klasických cigariet, od ktorých si už odvykli milióny ľudí po celom svete. V USA zomrel kvôli vapovaniu e-cigariet prvý človek, ktorý tesne pred smrťou trpel vážnymi dýchacími problémami, no presné príčiny úmrtia nie sú známe, informuje BBC.

Téma elektronických cigariet sa za posledné roky rozrástla do samostatnej kategórie, ktorá si našla svojich priaznivcov, ale aj zarytých odporcov. Podľa mnohých ide o zariadenia, ktorých účinky nie sú na telo človeka dobre známe, a to aj napriek tomu, že sú na trhu už viac ako 10 rokov. Za ten čas bolo taktiež vykonaných mnoho štúdií, ktorá ale priniesli rozporuplné výsledky, o čom sme informovali v samostatnej časti nášho seriálu.

Výsledky štúdií bývajú ovplyvnené aj zaujatosťou samotných autorov a mnohokrát za nimi stoja veľké korporácie či farmaceutické firmy s dobrým zdrojom financovania z tabakového priemyslu. Pochybné závery mnohých výskumov potvrdila aj samostatná štúdia, ktorá potvrdila konflikt záujmov až v 36 % zo 76 štúdií.

Hlavné príčiny explózií elektronických cigariet

Najčastejšou príčinou, kedy dôjde k preťaženiu a prehriatiu akumulátora pre elektronické cigarety, je nesprávne používanie a nastavenie kľúčových elementov v závislosti od použitej batérie. Väčšina tragických prípadov sa doteraz týkala mechanických módov, ktoré neobsahujú žiadnu elektronickú ochranu pred skratom, podbitím, opačnou polaritou, či nízkym odporom.

Zobraziť celú galériu (2)
Na obrázku sa nachádzajú mechanické módy, ktoré v sebe neobsahujú žiadnu elektronický čip pre ochranu používateľa pri vapovaní. Zdroj: Vaping Bogan/YouTube

Jednoducho povedané, mechanické módy nedokážu zabrániť vzniku neželaných javov pri používaní. K výbuchu batérie pritom dochádza pri skrate alebo preťažení a prehriatí, čo je spôsobené použitím špirálky s príliš nízkym odporom vzhľadom k ponúkanému elektrickému prúdu batérie.

Neznáma choroba z vapovania elektronických cigariet si vyžiadala prvú obeť

Po týchto tragických udalostiach sa však začali objavovať správy o hospitalizácii teenagerov v USA. Tí trpeli vážnymi problémami s dýchaním, nevoľnosťou a ďalšími symptómami, no ako sa neskôr ukázalo, jednou z hlavných príčin mala byť nelegálna náplň z čierneho trhu, ktorá obsahovala aj THC.

Teraz však malo vapovanie elektronických cigariet spôsobiť v USA prvé úmrtie človeka. Obeť trpela podľa vyjadrení doktorky Jennifer Laydenovej neznámym ochorením spojeným s vapovaním e-cigariet, informuje BBC.

Zobraziť celú galériu (2)
Elektronické cigarety s tzv. „THC olejom“. Zdroj: Pixabay

Nenechaj si ujsť
V USA hospitalizovali kvôli elektronickým cigaretám desiatky mladých ľudí. Mali vážne problémy s dýchaním

Množstvo prípadov s podobnými problémami však narastá a v 22 štátoch USA evidujú už 193 „potencionálnych prípadov“ s týmto neznámym ochorením. Mnohokrát ale hraje hlavnú úlohu práve THC, psychotropná látka obsiahnutá aj v marihuane. Zatiaľ čo presné príčiny úmrtia tohto človeka nie sú známe, a teda nie je jasné, či išlo o prípad vapovania nelegálneho liquidu, v mnohých ďalších prípadoch sú príznakmi tejto neznámej „choroby“ kašeľ, dýchavičnosť, únava, ale dokonca aj zvracanie a hnačky.

Nejasné úmrtie vyvoláva mnoho otázok

Lekári sa domnievajú, že táto „choroba“ nie je infekčná. Ileana Arias z Centra pre kontrolu chorôb potvrdila, že „vyšetrovanie neodhalilo žiaden špecifický produkt alebo zložku spojenú s ostatnými prípadmi“. Pacient však podľa nej mohol trpieť inou chorobou s podobnými príznakmi, informoval The Guardian.

Je preto príliš predčasné tvrdiť, že za smrť môžu práve elektronické cigarety, nakoľko mohol byť hlavným vinníkom nelegálny liquid s obsahom zakázanej látky, ktorá mohla po vapovaní vyvolať spomínané účinky.

Ani mnohí lekári sa totiž stále nevedia zhodnúť, či sú elektronické cigarety skutočne menej škodlivou alternatívou klasických cigariet. Množstvo doteraz zaznamenaných prípadov má nejasné pozadie a často sa do úvahy neberú mnohé faktory, ako samotná náplň elektronickej cigarety, nastavenie e-cigarety a jej druh, ale ani konkrétne zložky liquidu. Práve ten je vo väčšine aktuálnych prípadov v USA hlavným vinníkom a príčinou vzniku dýchacích problémov u teenagerov, ktorí ho kúpili na čiernom trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú