Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V predošlých týždňoch sa v médiách objavili viaceré správy o zdravotných problémoch ľudí, ktoré sú spájané s elektronickými cigaretami. Množstvo prípadov však malo jasnú príčinu, no napriek tomu, že si niektorí kupovali liquidy na čiernom trhu, začala agentúra FDA vyšetrovanie, v ktorom je jedným z možných podozrivých aj známy výrobca. Správa potravín a liečiv zaradila na zoznam možných podozrivých v týchto prípadoch aj PODy spoločnosti Juul, ktoré sú v USA dobre známe, informuje The Verge.

Informácie o vyšetrovaní zdravotných problémov spojených s elektronickými cigaretami, v ktorých mohla istú rolu podľa FDA zohrať aj spoločnosť Juul, boli podľa Bloomberg predmetom komunikácie zástupcov agenútry už od októbra 2018. Podľa Mitcha Zellera, riaditeľa FDA pre tabakové produkty, neboli nájdené žiadne dôkazy o spojitosti, ale minimálne spojenie so spoločnosťou Juul. Tieto informácie napísal Zeller v správe pre Scotta Gottlieba, vtedajšieho komisára FDA.

Osočovanie výrobcov e-cigariet neutícha

Zeller však ani v rozhovore nemohol potvrdiť priame spojenie Juul so zaznamenanými prípadmi, v ktorých mali ľudia zdravotné problémy po vapovaní elektronických cigariet. Hovorca spoločnosti Juul sa pre The Verge vyjadril, že „firma berie na vedomie počiatočnú správu, ktorá hovorí o 32 prípadoch spojených s vapovacími produktami za posledných 10 rokov, pričom niektoré z nich odkazujú na produkty Juul“.

Nenechaj si ujsť
V USA hospitalizovali kvôli elektronickým cigaretám desiatky mladých ľudí. Mali vážne problémy s dýchaním

Agentúra FDA však podľa vyjadrení spoločnosť ešte nekontaktovala, no napriek tomu bude firma monitorovať všetky možné bezpečnostné riziká a zároveň bude bojovať proti užívaniu elektronických cigariet mladými ľuďmi a fajčeniu klasických cigariet. Len nedávno sa však objavil aj prvý prípad úmrtia, za ktorým má byť práve vapovanie elektronickej cigarety. Už vyše 190 prípadov v štátoch USA odkazuje na zdravotné problémy po vapovaní, avšak v mnohých prípadoch je dôvodom THC.

Doterajším vinníkom sú samotní používatelia

Mnohí mladí ľudia totiž priznali, že pred tým, než boli kvôli dýchavičnosti, hnačkám, strate hmotnosti a ďalším problémom hospitalizovaní, využili v elektronických cigaretách miesto klasického liquidu náplne z čierneho trhu s obsahom psychotropnej látky THC, ktorú nájdeme aj v marihuane. Práve to bolo príčinou doteraz zaznamenaných prípadov a rovnaký dôvod môže mať aj úmrtie prvého človeka, ktorý zomrel po vapovaní elektronickej cigarety, hoci v tomto prípade je ešte mnoho nejasností. Rovnako neurčité výsledky priniesli aj desiatky štúdií zameraných na vplyv e-cigariet na zdravotnú stránku ľudí.

Tieto problémy si uvedomuje aj spoločnosť Juul, ktorá taktiež pre USA Today potvrdila, že v mnohých prípadoch používatelia vapovali THC spolu s nikotínom. Nie je teda na mieste označovať elektronické cigarety za príčinu všetkých prípadov a prvého úmrtia, pretože mnohokrát sú to práve samotní používatelia, ktorí nesprávnym konaním či manipuláciou s mechanickými e-cigaretami a vapovaním nelegálnych liquidov ohrozujú svoje zdravie. Mnohé štáty sa však snažia toto nebezpečie eliminovať reguláciami a prísnymi zákonmi.

Veľká Británia elektronické cigarety podporuje aj v nemocniciach

Samotní výrobcovia elektronických cigariet by už potom nemali byť zodpovední za to, čo sa používateľ rozhodne v ich zariadeniach vapovať. Situácia na trhu v USA je však poriadne napätá a mnohé orgány aj naďalej urputne bojujú proti elektronickým cigaretám, zatiaľ čo vo Veľkej Británii idú úrady úplne opačným smerom a dokonca sa rozhodli tieto zariadenia ponúkať aj v prvých nemocniciach, informoval denník The New York Times.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú