Dve popredné kórejské spoločnosti, SK Innovation a LG Chem, ktoré sú dodávateľmi batérií pre väčšinu výrobcov elektromobilov, môžu vďaka vzájomnému súdnemu sporu úplne odstaviť automobilky od dodávok batérií, informuje portál AutoBlog.

Spor týchto dvoch spoločností sa vyostruje už od minulého roku, kedy LG Chem podala na SK Innovation žalobu, podľa ktorej mali niektorí bývalí zamestnanci LG Chem, ktorí prešli do SK Innovation, ukradnúť patenty a porušiť právo duševného vlastníctva. Spoločnosť SK Innovation totižto podpísala kontrakt o dodávke batérií s koncernom Volkswagen, vďaka čomu začali stavať novú továreň v Georgii za 1,7 miliárd dolárov, ktorá sa nachádza len 200 kilometrov od továrne Volkswagen.

Ako informuje AutoForum, SK Innovation si malo do svojej firmy stiahnuť až 77 popredných inžinierov z LG Chem, takže dôvod o obavy z krádeže patentov je na mieste. Podľa SK Innovation sa však nič také nestalo a novým zamestnancom mali dať podpísať zmluvu o tom, že v ich spoločnosti nebudú využívať žiadne informácie získané v predchádzajúcich zamestnaniach. LG Chem si však myslí niečo úplne iné a práve ich patenty a technológie mali pomôcť SK Innovation k uzavretiu zmluvy so skupinou Volkswagen.

VW

Spor sa tak dostal až na súd, kde ho bude riešiť Americká obchodná komisia. Proces je naplánovaný na 5. júna, pričom finálny verdikt by mohol padnúť až o štyri mesiace neskôr, teda 5. októbra. Spoločnosť LG Chem sa obáva, že za tento čas by mohli v spoločnosti SK Innovation zmariť všetky dôkazy, preto súd požiadali o predbežné rozhodnutie, ktoré by však mohlo zastaviť aktivity na výstavbe novej továrne, no zároveň aj spomaliť dodávky batérií z iných tovární. Toto je príklad, kedy súdny spor odstaví iba jednu automobilku.

Podľa odborníkov pokojne môže nastať aj situácia, že spor prehrajú obe strany, čo by pre trh s elektromobilmi znamenalo úplnú katastrofu. Obe spoločnosti by tak prišli o všetky svoje patenty a s vývojom sa dostanú na začiatok. To by znamenalo koniec dodávok batérií pre takých hráčov, ako je Ford, Tesla, Kia či Jaguar Land Rover.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú