Expanzia čínskeho výrobcu elektromobilov NIO do Európy pokračuje. Po správach o rozšírení biznisu do Nórska, kde už automobilka buduje svoje showroomy, ale aj inovatívne stanice na výmenu batérií, prichádzajú ďalšie novinky, ktoré sa tentoraz týkajú nášho severného suseda.

Práve NIO totižto v Poľsku postaví novú továreň na výrobu elektromobilov, upozornil Teslamagazín.sk. Tieto plány sú podložené pracovnou ponukou pre pozíciu manažéra prevádzky závodu, ktorú automobilka zverejnila na svojom účte na LinkedIn. Týmto krokom si tak chce NIO zaistiť dostatočnú výrobnú kapacitu pre expanziu na starom kontinente.

NEPREHLIADNI
Xiaomi je v novej ére. Postaví továreň, kde výrobí 300 000 elektromobilov s cenou, s ktorou by sa predávali ako teplé rožky

Čínske NIO expanduje do Poľska

Zamestnanec na ponúkanej pozícii, na ktorú už spoločnosť medzičasom uzatvorila výberové konanie, bude mať v Poľsku podľa dostupných informácií na starosť vytvorenie a rozvoj operačných tímov spoločnosti, ako aj riadenie kvality, dodávateľského reťazca, skladu a ďalšie náležitosti spojené s budovaním novej továrne. Rozšírením výrobnej kapacity potom môže NIO pružnejšie reagovať na dopyt po jeho elektromobiloch na európskom trhu.

NIO

V tomto smere svoje vozidlá zatiaľ predáva len v Nórsku, kde ponúka model ES8. Aj ten je však vyrábaný v domácej Číne a transportovaný na cieľový trh. V budúcom roku do Nórska NIO prinesie aj svoj vlajkový sedan ET7. Nová poľská továreň však automobilke pomôže znížiť náklady na transport elektromobilov, ktoré už bude môcť vyrábať priamo v Európe.

Presná rozloha budúceho závodu zatiaľ nie je známa, no bude vybudovaný v Mazovskom vojvodstve, kde sa nachádza aj Varšava. Ďalšie detailnejšie informácie o továrni automobilka neprezradila. Zatiaľ nie je známe ani to, kedy plánuje spustiť výrobu a aké modely sa v Poľsku budú vyrábať.

O rok príde na ďalších 5 európskych trhov

Šéf NIO William Li potvrdil, že spoločnosť plánuje v nasledujúcom roku vstúpiť ešte aspoň na ďalších 5 európskych trhov, informuje Electrive.net. Jedným z nich bude Nemecko, no o ďalších trhoch sa spoločnosť zatiaľ nezmienila.

V Nemecku začala firma v júli hľadať výkonného riaditeľa pre rozvoj podnikania a neskôr zverejnila aj niekoľko pracovných ponúk v Amsterdame v Holandsku, kde by mohlo byť európske centrum automobilky.

NEPREHLIADNI
Čínska revolúcia prišla do Európy. Toto je prvá stanica na okamžitú výmenu batérií v elektromobile

Po tom, ako expanziu NIO v roku 2019 zastavila finančná kríza, začala automobilka dobiehať stratený čas a rýchlym tempom rozširuje svoje pôsobenie v Európe. Tu navyše prednedávnom uzavrela aj strategické partnerstvo so spoločnosťou Shell v oblasti staníc na výmenu batérii.

Spoluprácu začnú rozvíjať aj v Číne, kde chcú do roku 2025 postaviť až 100 takýchto výmenných staníc. V Európe by mali kooperovať už od budúceho roka, kedy sa odštartujú prvé pilotné projekty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú