Čínsky výrobca elektromobilov NIO, ktorý sa radí medzi tých najúspešnejších, uzavrel dôležitú dohodu. Chystá sa vybudovať sieť nabíjacích staníc, zvolil však pomerne kontroverzného partnera, informuje portál Electrek.

Nečakaný spojenec

NIO totiž vybuduje novú sieť v spolupráci so spoločnosťou Shell, ktorá je známa svojim obrovským podielom na svetových emisiách. Sieť nabíjačiek a staníc na výmenu batérií chcú priviesť k životu nielen v Číne, ale aj v Európe, do ktorej čoraz väčšmi expandujú.

Čínsky výrobca elektromobilov oznámil túto spoluprácu prostredníctvom sociálnej siete Weibo, ktorá je čínskou verziou Twitteru. Vlastné vyhlásenie podal aj samotný Shell, ktorý navyše spomenul aj niekoľko detailov dohody.

NIO

Okrem obchodného modelu spoločnosti NIO prostredníctvom vývoja a dodatočného rozvoja staníc na výmeny batérií, chcú v Číne do roku 2025 vybudovať 100 takýchto lokácií. Zároveň chcú vybudovať dodatočné stanice pod spoločnou značkou.

Zmenil sa Shell k lepšiemu?

Aj keď sa kroky spoločnosti Shell v posledných rokoch zdali skôr formálne a neúprimné, klimatická kríza núti tohto giganta čosi zmeniť. Ako totiž spomína BBC, spoločnosť dostala nariadenie na zníženie svojich emisií až o 45 % do roku 2030 v porovnaní s rokom 2019. Pôvodne ich pritom mali zredukovať len o 20 %.

Shell síce nie je človek, ktorý sa len tak zmení k lepšiemu, napriek tomu je však jeho premena nevyhnutná. Rovnako ako to robia giganti v oblasti výroby automobilov so spaľovacími motormi (Volkswagen či Ford), tak aj ropné spoločnosti musia nájsť svoje nové uplatnenie a prispôsobiť sa rýchlo sa meniacemu trhu.

NIO

Aj keď sa Shell v minulosti snažil o oddialenie príchodu elektromobility, dnes už si bez najmenších pochybností uvedomuje, že minimálne v európskych krajinách je to nemožné a na túto formu automobilovej dopravy masovo prechádza aj Čína. A lepšie než zaniknúť je uzavrieť spojenectvo s „nepriateľom“.

Ropy by sa nevzdal ani Musk

Navyše, ako sa v minulosti vyjadril aj Elon Musk, ktorý stojí za najväčším výrobcom elektrických áut, ak by mohol, využívanie uhľovodíkov by len tak nezastavil. Kým globálne otepľovanie je obrovskou hrozbou a ako vysvetľuje CAPP, ropné produkty využíva obrovské množstvo odvetví a jej náhla strata by ľudstvo položila na kolená.

Freepik

Nech už Shell smeruje kamkoľvek, pre európskych zákazníkov a záujemcov o elektromobily značky NIO ide o skvelé správy. Nové stanice NIO dokážu zvládnuť až 312 výmen za deň, pričom jedna netrvá ani len 5 minút. Ak sa teda niekomu nepozdáva zdĺhavé nabíjanie, NIO pre neho môže byť v budúcnosti tou správnou voľbou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú