Plný potenciál predaja elektrifikovaných áut by Slovensko mohlo dosiahnuť o tri roky až päť rokov. Také sú odhady lízingovej spoločnosti Business Lease Slovakia. Rovnako očakáva neustály rozvoj nabíjacej infraštruktúry, a to tak verejne dostupnej, ako aj súkromnej.

Elektromobily sa cenami priblížia spaľovákom

V oblasti cenotvorby predpokladá postupné približovanie sa cien elektrifikovaných vozidiel cenám benzínových, respektíve dieselových áut. Celkovo dopyt po zelených autách vo firmách na Slovensku z roka na rok rastie, podľa Business Lease Slovakia je ale dôležité ukázať im, že obavy, ktoré bránia plnému rozvoju elektrifikovaného či plug-in hybridného fleetu sú neopodstatnené.

K najčastejším obavám patrí vysoká obstarávacia cena vozidla, nízky dojazd na nabitie či nedostatočná sieť nabíjacích staníc na Slovensku. Predpokladáme, že odstránením obáv a nejasností v tejto oblasti bude ochota firiem presedlať na plne elektrifikovaný, respektíve plug-in hybridný fleet podstatne vyššia,“ myslí si obchodný riaditeľ Business Lease Slovakia Michal Chudík.

Firmy podľa neho už teraz pozitívne vnímajú fakt, že elektromobily znižujú tvorbu CO2 až o 80 % v porovnaní s klasickým pohonom.

Freepik/JumpStory (Úprava redakcie)

Hoci obstarávacia cena elektromobilu je v porovnaní s vozidlom na klasický pohon vyššia, dôležité je podľa leasingovej spoločnosti pozerať sa na celkové náklady mobility za obdobie využívania vozidla. Teda spravidla 4 až 5 rokov, po ktorom by obvykle vo firmách malo prísť k výmene vozidla.

V takom prípade sa však už rozdiely výrazne zmazávajú, pretože vyššia obstarávacia cena je čiastočne kompenzovaná nižšími nákladmi na údržbu a servis takéhoto vozidla. Výrazne nižšie sú aj náklady na pohonné hmoty, keďže elektrický pohon je pri optimálnom spôsobe nabíjania na 100 km o cca 50 – 70 % lacnejší než klasický diesel či benzín,“ priblížil Chudík.

NEPREHLIADNI
Začne nová doba. Elektromobily budú lacnejšie než spaľováky, tvrdí šéf Volkswagenu

Slováci sa do elektromobility stále nehrnú

Podľa agentúry SITA záujem Slovákov o elektrické autá výrazne nerastie. V prvom polroku tohto roku sa pre kúpu takéhoto osobného vozidla rozhodlo 432 z nich. Za celý minulý rok sa pritom na Slovensku predalo 918 elektromobilov. Ako ďalej vyplýva z údajov Zväzu automobilového priemyslu SR, podiel tohto typu áut na celkovom predaji je stále pomerne zanedbateľný.

Európania čoraz viac milujú elektrifikované autá, ich podiel masívne rastie

Za prvých šesť mesiacov sa pohyboval na úrovni od 0,6 po 1,44 %. Za celý vlaňajší rok dosiahol 1,2 %. Na slovenskom trhu pritom dlhodobo dominujú benzínové vozidlá. Od januára do júna aktuálneho roka tvorili asi polovicu všetkých registrácií. Približne štvrtinový podiel si držia automobily poháňané naftou.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú