Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Šéf koncernu Volkswagen, Herbert Diess, je veľkým vizionárom a jeho názory by sme preto nemali brať na ľahkú váhu. Nedávno sa pre nemecký portál WiWo vyjadril, že elektromobily sa už do pár rokov cenami vyrovnajú spaľovákom, alebo ich dokonca podlezú.

Podľa jeho slov už o niekoľko rokov dokonca elektromobily nebudú potrebovať ani štátne dotácie, aby boli pre zákazníka cenovo atraktívne. Diess už teraz bojuje za zastavenie dotácií, avšak stať by sa tak malo na všetkých frontoch, čiže by sa malo stopnúť aj dotovanie fosílnych palív.

Zobraziť celú galériu (0)
Michal Varga/FonTech

V Nemecku je napríklad dotovaná nafta vo výške až 8 miliárd eur ročne. Na podporu elektromobility pritom nejde ani zlomok z tejto sumy, preto by podľa neho z úplného zastavenia dotácií na všetky typy pohonov najviac ťažili práve elektromobily.

Revolúcia v lodnej doprave

Volkswagen si je dobre vedomý toho, že osobná cestná doprava je len malým producentom skleníkových plynov, napríklad v porovnaní s lodnou dopravou. Veľké lode totiž spaľujú tú najmenej kvalitnú a „najšpinavšiu“ naftu, preto sa pri plnení ekologických cieľov treba zamerať aj na tento segment.

NEPERHLIADNI
Nie elektrifikácia, ale autonómne riadenie bude revolúciou áut

Volkswagen je najväčším producentom lodných motorov, až 50 % lodí po celom svete využíva motory z ich koncernu. Aj v tomto smere teda Volkswagen prichádza s riešením. Spoločnosť MAN Energy Solutions, ktorá vedie konzorcium, aktuálne vyvíja nové typy motorov, ktoré by spočiatku mohli spaľovať zemný plyn a v neskorších fázach vývoja by dokonca dokázali fungovať na amoniak.

Volkswagen Group

Amoniak sa dá totiž veľmi jednoducho vyrobiť aj z obnoviteľných zdrojov a vo sfére pohonných látok sa považuje za alternatívu k vodíkovým technológiám. Výroba a využívanie čpavku sú však podľa Diessa omnoho lacnejšie a jednoduchšie. Nástup tejto technológie pritom očakáva už do 15 rokov.

Elektrifikácia nie je „gamechanger“

Mnohí považujú nástup elektromobility za najväčšiu revolúciu automobilového priemyslu za posledné desaťročia. Netreba však zabúdať, že veľké automobilky aktívne pracujú aj na technológiách autonómneho riadenia, ktoré podľa odborníkov prinesú skutočnú revolúciu v osobnej doprave.

„Táto zmena transformuje odvetvie viac, než elektromobily či elektrifikácia,“ vyjadril sa k téme autonómneho riadenia Herbert Diess v rozhovore pre Bloomberg.

Ak by automobilky nepovažovali autonómne technológie za dôležité, zrejme by do ich vývoja neliali gigantické množstvo peňazí. Taký Volkswagen ročne investuje do softvérového vývoja až 2,5 miliárd eur.

Volkswagen

Aj v tomto smere medzi sebou svetoví automobiloví lídri započali veľký závod, kto ako prvý prinesie plnohodnotné autonómne riadenie do komerčných osobných áut. Zatiaľ to vyzerá tak, že jednoznačným lídrom je Tesla, ktorá so svojou beta verziu Full Self-Driving dokazuje naozaj pozoruhodné veci. Bez zásahu vodiča Model 3 prešiel viac ako 600 km.

Vlastniť elektromobil na Slovensku je extrémne výhodné

Hovorí sa, že dlhodobé vlastníctvo a jazda elektromobilom je z finančného hľadiska výhodnejšie, než kúpa a následné „živenie“ spaľováku. Vlastníctvo auta nie je len kúpa a následné tankovanie či nabíjanie, podstatnú časť nákladov tvorí aj povinné zmluvné poistenie a v tomto smere už na tom nie sú v niektorých krajinách elektromobily tak dobre.

Téme poistenia elektromobilov sme sa podrobne venovali v tomto článku. Stále však platí, že ročné poistné je u nás v porovnaní s inými krajinami Európy extrémne nízke a dalo by sa povedať, že vlastniť elektromobil na Slovensku je z tohto pohľadu nesmierne výhodné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú