Predaje nových áut v Európe opäť rastú. Analytická spoločnosť JATO Dynamics zverejnila detailné dáta registrácií nových vozidiel za mesiac jún. Elektrifikované autá tvoria takmer 20 % podiel.

Automobilový trh sa pomaly zotavuje. Ľudia v Európe znova začínajú kupovať nové vozidlá a čo je pozitívne, rapídne rastie aj predaj elektrifikovaných vozidiel, teda plug-in hybridov a čistých elektromobilov.

V júni sa spolu na 26 európskych trhoch zaregistrovalo 1,27 milióna nových vozidiel. Oproti roku 2020 to predstavuje 13 % nárast, vtedy sa totiž zaregistrovalo 1,12 milióna nových áut. Rok 2019 bol v tomto smere lepší, registrovalo sa 1,47 milióna nových áut a v roku 2018 to bolo dokonca až 1,6 milióna.

JATO/Screenshot

V prvej polovici roka 2021 sa celkovo predalo 6,41 milióna nových áut, oproti roku 2020 je to 27 % nárast, no oproti roku 2019 to naopak predstavuje 23 % pokles. Pandémia koronavírusu tak podľa všetkého poznačila aj tento trh, no dobrou správou je, že sa už začína zotavovať.

Nabíjateľné vozidlá naberajú na sile

Z analýzy pre nás vyplýva jedna veľmi pozitívna vec a tou je, že nabíjateľné vozidlá (plug-in hybridy a elektromobily) sú rapídne na vzostupe. V mesiaci jún totiž zaznamenali nový rekord, keď tvorili až 18,5 % podiel všetkých predaných áut. Pre porovnanie, v roku 2020 to bol iba 8,2 % podiel, v tomto roku sa tak predaj ekologických vozidiel viac ako zdvojnásobil.

JATO/Screenshot

Čisté elektromobily sa predávali lepšie, celkovo ich bolo v júni zaregistrovaných 126 000, nových plug-in hybridov zaregistrovali iba 104 000. Zrejme nikoho neprekvapí, že najlepšie si v Európe viedla Tesla, konkrétne Model 3, ktorý medziročne zvýšil svoje predaje o neuveriteľných 262 %.

Tesla Model 3 bol v mesiaci jún celkovo druhým najpredávanejším vozidlom v Európe, s počtom 25 679 predaných kusov len tesne zaostal za VW Golf, ktorého sa predalo 27 247 kusov.

Medzi plug-in hybridmi je napredávanejší Ford Kuga s počtom 6331 kusov. Nové elektromobily z koncernu Volkswagen sa držia v prvej päťke, modely ID.3, ID.4 a Škoda Enyaq predbehla len spomínaná Tesla Model 3 a kompaktný Renault Zoe.

JATO/Screenshot

Je však veľmi pravdepodobné, že európske elektromobily začnú postupom času naberať na popularite, najmä preto, že najviac vozidiel sa v mesiaci jún predalo zo segmentu SUV, presnejšie až 44,2 %. Škoda Enyaq, VW ID.4 ale aj najčerstvejší člen tejto trojičky, Audi Q4 e-tron, totiž spadajú do kategórie SUV, preto očakávame nárast ich predajov v nasledujúcich mesiacoch.

Tesla výrazným lídrom, no konkurencia ju dobieha

Podľa analýzy spoločnosti Moneyshake si prvenstvo v počte predaných elektromobilov za hodinu drží americká Tesla, pričom na druhom mieste je čínska automobilka BYD. Muskova firma predá až 42 vozidiel za hodinu, čo je asi 1 elektromobil za 1,5 minúty.

Elektromobily najviac milujú Nóri

Čo sa týka elektromobility, spomedzi európskych krajín ide Nórsko skutočným príkladom. Svedčia o tom aj predaje elektromobilov za rok 2020, v krajine sa ich predalo viac, ako vozidiel so spaľovacími motormi.

Až 54 % všetkých nových predaných áut v Nórsku za uplynulý rok bolo čisto elektrických, vyplýva to zo štatistiky cestného úradu. Do tohto podielu však nie sú zahrnuté plug-in hybridné a hybridné vozidlá, ktoré sa tiež predávali veľmi dobre.

Nóri naozaj milujú elektromobily, o čom svedčí aj masívny pokles predajov dieselových automobilov v tejto severskej krajine. Ešte v roku 2011 tvorili naftové autá až 75,7 % všetkých predajov, v roku 2020 to bolo už len 8,6 %, informuje Reuters.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú