Americký miliardár a biznismen, Donald Trump, stihol od svojho nástupu na pozíciu prezidenta Spojených štátov urobiť niekoľko kontroverzných rozhodnutí. Okrem nich sa mu podarilo vystrojiť aj pár nevhodných situácií, ktoré teraz dopĺňa nový škandál. Krátko po nástupe do Bieleho domu rozdával Donald Trump svoje osobné telefónne číslo vysokopostaveným politikom, s ktorými neskôr potajme telefonoval.

Pred oficiálnymi telefonátmi medzi Bielym domom a inými politikmi, či prezidentmi, sú za potreby detailné prípravy. Samotnému hovoru tak predchádza konzultácia s poradcom pre národnú bezpečnosť a ďalšími kompetentnými, ktorí majú zabezpečiť, aby rozhovor cez telefón prebiehal hladko. Tvrdohlavý Donald Trump sa však rozhodol volať s politikmi aj bez pomoci Bieleho domu.

Americký prezident opäť prekvapuje kontroverzným rozhodnutím

Viacerým politikom totiž svojvoľne rozdal súkromné telefónne číslo a viedol s nimi rozhovory bez toho, aby na to upozornil poradcov. Nič netušiaci predstavitelia Bieleho domu sa o tomto prešľape dozvedeli až v apríli minulého roka, keď Kanada zverejnila súhrn konverzácie medzi Trumpom a kanadským premiérom Trudeauom.

Telefonát sa mal týkať administratívy amerického prezidenta a nerovnomerného obchodovania medzi Kanadou a Spojenými štátmi. To, čo sa skutočne počas telefonátu povedalo, však musia americkí predstavitelia Donaldovi Trumpovi veriť, nakoľko neexistujú z rozhovoru žiadne záznamy.

Zobraziť celú galériu (4)
Gage Skidmore / Flickr

Nenechaj si ujsť
Donald Trump opäť perlil. Spojené štáty podľa neho „doručili“ Nórsku stíhačky F-52 z Call of Duty

Prezident USA sa pritom k tejto situácii vyjadril aj oficiálne, keď prezradil, že predmetom debaty bolo mlieko a mliečne výrobky. Celý rozhovor mal byť podľa jeho tvrdení priateľský. Napriek tomu spravil Trump rozhodnutie, ktoré Biely dom nielen prekvapilo, ale aj rozhnevalo.

V okolí tejto známej budovy sa totiž pred časom našli odpočúvacie zariadenia, ktoré mohli odhaliť rôzne citlivé informácie. Predstavitelia Bieleho domu tak pristúpili k rozhodnutiu, aby „Situačná miestnosť“ preskúmala všetky hovory Donalda Trumpa s inými politikmi.

Zobraziť celú galériu (4)
Americký prezident Donald Trump, Flickr/Gage Skidmore

Týmto rozhodnutím rozdať vysokopostaveným politikom svoje súkromné číslo tak americký prezident poriadne prekročil bezpečnostné pravidlá. Nebolo by to však poprvýkrát, čo sa Trump odhodlal ignorovať nariadenia Bieleho domu. Už v minulosti totiž využíval nezabezpečný Android smartfón, ktorý mohli útočníci jednoducho napadnúť.

Neskôr však presedlal na 2 smartfóny od domáceho Applu, pričom jeden iPhone využíva výlučne iba pre komunikáciu na sociálnych sieťach. Rozhodnutia, ktoré Donald Trump robí bez pomoci radcov, pritom môžu mať ďalekosiahle následky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú