Popularizácia videohier sa datuje ešte do 60-tých rokov minulého storočia, kedy sa prvé jednoduché tituly začali dostávať do povedomia verejnosti. Postupom času sa stali súčasťou každodenného života a rozšírili sa na viaceré platformy, pričom signifikantnou zmenou prešla aj ich grafika a ďalšie prvky. Všetko, čo hry počas niekoľkých dekád dokázali zmeniť, si pripomíname práve dnes počas Dňa videohier, na ktorý by nemal zabúdať žiaden správny hráč.

Spomínaš si, keď si ako dieťa zapol svoj prvý počítač či konzolu a pustil sa do hrania prvých videohier, ktoré ťa neskôr priviedli k ďalším novým a čoraz lepším titulom? Práve takémuto osudu podľahli aj stovky miliónov ďalších hráčov po celom svete, ktorí si videohry zamilovali a viacerých dokonca dokážu uživiť.

Už to nie je len o zábave na voľný čas, pretože z hrania sa stal aj profesionálny šport. Pravdaže, do najvyššej ligy sa dostanú len tí najlepší, no rovnako skvelý pocit hry prinášajú hráčom aj pri domácom hraní s priateľmi, s ktorými by sme sa mali aj dnes podeliť o trochu času a zahrať si niektorý z obľúbených titulov.

Niektorí môžu považovať za skvelý odpočinok pri hrách aj bezduché strieľanie po baroch, či deštruktívne ničenie mesta s pomocou cheatov ako v prípade GTA. Tým menej náročným postačí aj chvíľka hrania na smartfóne. V každom prípade, dnešný malý „sviatok“ hier by sme ti radi pripomenuli niekoľkými faktami a výberom legendárnych titulov, ktoré vtiahli do sveta hrania mnohých hráčov.

Fakty

Pac-Man vznikol vďaka pizzi 

Legendárny symbol sveta videohier vznikol vďaka náhode. Nápad na vytvorenie hry dostal Toru Iwatani práve v momente, keď jedol pizzu a jeden kúsok z nej chýbal, informuje Time. Hra bola pritom prvýkrát uvedená v Japonsku v roku 1980 a neskôr sa preslávila po celom svete.

Maximálne skóre v Pac-Manovi nepresiahne 3 333 360 bodov

Každý, kto kedysi hral Pac-Mana, túžil dosiahnuť čo najvyššie skóre. To však stanovil až v roku 1999 Billy Mitchel, keď nahral 3 333 360 bodov po 6 hodinách hrania, informoval Wired.

Lara Croft dostala „obdarený hrudník“ omylom

Mnohí hráči považujú Laru Croft za jednu z najpríťažlivejších ženských avatarov, no vedel si, že veľkosť jej pŕs nastavil jeden z vývojárov hry omylom? Hrudník mal byť pôvodne zväčšený o 50 %, no vďaka preklepu sa zväčšil o celých 150 %, informuje iTech Post.

PlayStation 1 sa mal pôvodne stať projektom Nintenda

Na návrh novej hernej konzoly si Nintendo kedysi vybralo práve japonské Sony, no projekt bol neskôr zrušený. Firma sa však nevzdala a svoj koncept pretavila do reality predstavením prvej generácie PlayStation 1, informuje ToughtCo.

Hráči do 16 rokov nemôžu hrať v Južnej Kórei hry po polnoci

Kým ty pokojne hráš ďalšie kolo alebo novú misiu svojej obľúbenej hry aj o 2. hodine rannej, deti do 16 rokov musia v Južnej Kórei svoje hranie zabaliť už do polnoci. Výnimkou sú len hry pre smartfóny a na sociálnych sieťach, informuje CNN.

Výber 10 legendárnych hier

Pokémon Go

Rok vydania: 2016

League of Legends

Rok vydania: 2009

SimCity 2000

Rok vydania: 1993

Nenechaj si ujsť
Hry spred 10 rokov, ktoré vyrážali grafickým spracovaním dych

Grand Theft Auto: Vice City

Rok vydania: 2002

Grand Theft Auto: San Andreas

Rok vydania: 2004

GoldenEye 007

Rok vydania: 1997

Nenechaj si ujsť
Vďaka tomuto adaptéru si môžeš konečne zahrať všetky hry z Nintenda 64 na moderných televízoroch

The Sims

Rok vydania: 2000

Counter-Strike 1.6

Rok vydania: 2003

World of Warcraft

Rok vydania: 2004

Nenechaj si ujsť
E3 2019: Toto sú najväčšie a najlákavejšie herné novinky z veľtrhu

The Witcher 3: Wild Hunt

Rok vydania: 2015

Tu však zoznam legendárnych hier rozhodne nekončí a množstvo nezabudnuteľných titulov je omnoho väčšie. Každý hráč si však postupom času vytvoril svoj vlastný zoznam populárnych hier a pokiaľ sme tie tvoje nespomenuli, pokojne napíš do komentára, ktoré hry boli pre teba tými najlepšími.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom