Filmová spoločnosť Disney, ktorá pod sebou združuje viaceré z najznámejších filmových značiek súčasnosti (Marvel, Star Wars…), konkretizovala plány týkajúcich sa kinopremiér na tento rok. Ako informuje CNN, korporácia nateraz ustupuje od svojej stratégie sprístupňovania nových filmov aj na svojej platforme Disney+.

Nečakané úspechy

Spoločnosť má byť povzbudená priaznivými komerčnými výsledkami poslednej dvojice svojich filmov – akčnej komédie Free Guy s Ryanom Reynoldsom a najnovšieho MCU prírastku Shang-Chi a legenda o desiatich prsteňov, ktoré aj napriek pandemickej situácii dokázali do kín prilákať dostatok divákov a dostať sa do zelených čísel.

Predovšetkým druhá menovaná snímka bola pre Disney príjemným prekvapením – Shang-Chi, orientovaný predovšetkým na ázijské publikum, navyše v centre s neznámym hrdinom, sa stal čiernym koňom letnej sezóny a v tržbách sa blíži k 300 miliónom. Film pritom ešte len čaká premiéra v silnej Číne.

V Disney sa aj preto rozhodli, že zostávajúce filmy, ktoré sa ešte tento rok chystajú do kín, sa na Disney Plus neobjavia a premietané budú výhradne na veľkom plátne. K takýmto snímkam patria napríklad historická dráma od Ridleyho Scotta – The Last Duel, akčne ladený The King’s Man či očakávaná tímovka z univerza MCU, Eternals.

Marvel

Určite nezmeškaj
Veľkolepá historická dráma od Ridleyho Scotta má prvý trailer, vyzerá neskutočne dobre

Novinky sa neskôr objavia aj na streamovacej platforme Disney+, stane sa tak 45 dní od premiéry. Jedinou výnimkou bude pripravovaná rozprávka Encanto, ktorá do knižnice služby pribudne po 30 dňoch od premiéry.

Dôvodov môže byť viac

Aj keď korporácia Disney rozhodnutie odôvodňuje uspokojivými výsledkami svojich predchádzajúcich filmov, neboli by sme prekvapení, ak by sa pod novou stratégiou nepodpísal aj aktuálny súdny spor s herečkou Scarlett Johansson, ktorá spoločnosť žaluje práve kvôli nedodržaniu podmienok a premiére filmu Black Widow aj na streamovacej platforme.

Čítal si už? 
Black Widow čelí v kinách strmému pádu, na Disney sa valí ostrá kritika za prístup k nelegálnemu sťahovaniu

Herečka mala kvôli tomuto kroku prísť o desiatky miliónov, keďže jej honorár bol viazaný aj na tržby z kín a tie by boli znateľne vyššie, ak by sa film premietal výhradne v kinách. Neskôr z rovnakého dôvodu mali žalobami hroziť aj ďalšie známe herečky – Emily Blunt a Emma Stone – v ich prípade však k právnym krokom nedošlo.

TMDB.org

Pandemická zmena

Sprístupňovanie filmov v deň kinopremiéry aj na streamovacích službách momentálne patrí k horúcim diskusiám vo filmovom priemysle. Až na výnimku Sony má každý veľký producent filmov svoju vlastnú streamovaciu platformu, na ktorej sa v čo najkratšom čase snaží sprístupňovať svoje filmové novinky a zabezpečiť si tak stabilný príjem od platiacich zákazníkov.

Spoločnosti zvolili rôznu stratégiu – kým Warner Bros. svoje filmy (vrátane najväčších hitov ako Matrix či Duna) predplatiteľom HBO Max sprístupňuje bezplatne, Disney novinky predstavuje v rámci programu Premier Access a za pozretie si pýta 30 dolárov (približne 25 eur).

Diváci o sledovanie noviniek v pohodlí domova majú záujem. Pri premiére Black Widow takto Disney dokázalo získať až 78 miliónov dolárov a za snímku si malo zaplatiť približne 2,6 milióna divákov.

Pre filmovú spoločnosť navyše ide o čistý zisk, o ktorý sa nemusí deliť s ďalšími stranami – odhaduje sa, že pri premiérach na americkom trhu zostáva filmovým producentom približne 60 % z tržieb, v prípade zahraničných trhov sa čistý zisk štúdia pohybuje len niečo medzi 20 až 40 percentami.

TMDB.org

Neodkladná evolúcia

Premiéry filmov na VOD platformách sú atraktívne ako pre divákov, tak aj pre filmové spoločnosti, nepáčia sa však reťazcom kín, ktoré prichádzajú o desiatky miliónov a otvorene hovoria o existenčnej kríze. Za sprístupnenie Black Widow na Disney+ sa spoločnosť zo strany veľkých sietí kín dočkala ostrej kritiky, keďže po prvom týždni nasledoval strmý prepad v tržbách, pod ktorý sa vo veľkom podpísalo aj pirátstvo.

Riešením situácie nateraz je skrátenie časového okna, kedy sa film po uvedení v kine môže dostať aj do knižníc streamovacích služieb. V minulosti toto okno predstavovalo 90 dní, aktuálne bolo skrátené na polovicu a teda 45 dní.

Momentálne sa zdá, že filmové spoločnosti budú vymedzený čas dodržiavať – Disney prinajmenšom do konca tohto roka, Warner Bros. rovnako potvrdili, že budúcoročné filmy budú najskôr premietané v kinách a na HBO Max sa filmy dostanú najskôr mesiac a pol po premiére.

Empire

Ani táto situácia však nepotrvá večne a otázne nie je či, ale kedy začnú streamovacie služby ponúkať filmové novinky v rámci svojho obsahu už v deň premiéry, čo nakoniec v rozhovore pre FonTech potvrdil aj český žurnalista a odborník na VOD platformy, Lukáš Polák. Tržby z kín sa totiž pre veľkých hráčov počas pandemickej situácie stávajú čoraz okrajovejšie a dôraz je sústredený predovšetkým na pravidelný príjem od predplatiteľov.

To najnovšie potvrdzuje aj spoločnosť Paramount, ktorej šéf len pred pár dňami avizoval, že filmový producent sa už v budúcnosti nebude sústrediť na nakrúcanie vysokorozpočtových veľkofilmov, ale predovšetkým na produkciu obsahu pre svoju streamovaciu platformu, ktorá na Slovensko dorazí už na budúci rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú