Len pred necelým týždňom sme ťa informovali o veľkom úspechu najnovšej marvelovky Black Widow, ktorá pri premiére zaznamenala výnimočný otvárací víkend a na film sa dokonca do kín hrnulo viac divákov ako na očakávaný deviaty diel Rýchlo a zbesilo.

Na víťaznej vlne sa však novinka neviezla príliš dlho a aktuálne sa píše celkom iný príbeh. Black Widow totiž v oblasti tržieb zaznamenala bezprecedentný pokles a spoločnosť za svoje praktiky od filmárov čelí ostrej kritike, informuje Deadline.

YouTube (screenshot)

Kým za prvý víkend dokázal film z kín vytrieskať slušných 80 miliónov, o týždeň neskôr tržby klesli na slabučkých 22 miliónov, čo predstavuje pokles o enormných 67% a zároveň je druhým najdramatickejším poklesom v histórii MCU filmov.

Ostré slová od majiteľov kín

Národná asociácia majiteľov kín (NATO) v USA z poklesu nepriamo obvinila samotnú spoločnosť Disney, ktorá súbežne s kinopremiérou Black Widow ponúkla aj na svojej streamovacej službe Disney+. Film tu bol prístupný v rámci Premier Access za príplatok 30 dolárov (približne 22 eur) a ešte minulý týždeň sa spoločnosť chválila, že takto zarobila ďalších približne 60 miliónov.

Čítal si už? 
RECENZIA: Black Widow je zakončením jednej veľkej éry a štart novej

Momentálne už sú zástupcovia Disney s vyjadreniami ohľadom streamovacej služby zdržanlivejší a čísla si nechávajú pre seba, čo ešte viac prispieva k diskusiám, ako veľmi prítomnosť snímky na VOD platforme komerčnému úspechu ublížila.

Zdieľanie aj pirátstvo

Kritika asociácie smeruje hlavne na politiku zdieľania účtov na streamovacích službách, kedy sa takto premiéry hromadne šíria medzi priateľmi a rodinou. Samotný účet Disney+ môže byť legálne priradený až k siedmim rôznym profilom.

Youtube / Walt Disney Studios

Zároveň sa v tlačovej správe NATO spomína aj fakt, že Black Widow sa vďaka odomknutiu na Disney+ v excelentnej kvalite dostala aj na pirátske stránky a film aktuálne kraľuje rebríčkom nelegálneho sťahovania. Popularite a možnej trestnoprávnej dohre takéhoto sťahovania sme sa venovali v nedávnom rozhovore.

Celkovo majitelia kín predpovedajú, že pirátstvo sa vo veľkej miere prejaví aj na ďalších finančných úspechoch filmu, a to predovšetkým na medzinárodných trhoch, kam sa má Black Widow ešte len presunúť. Ide napríklad o Čínu, najväčšiu filmovú baštu súčasnosti, kde sa snímky MCU celkovo tešia enormnej popularite.   

Nasleduje hit s Dwaynom Johnsonom

Aj keď filmová korporácia dávnejšie avizovala, že sprístupňovanie filmov v deň premiéry aj na Disney+ je len dočasným krokom počas pandémie, spoločnosť momentálne efektívnosť tohto kroku nepochybne intenzívne sleduje.

Už čoskoro sa na Disney+ objaví ďalší očakávaný kinohit, dobrodružná komédia Expedícia: Džungla, v ktorej si hlavnú úlohu zahrá miláčik Hollywoodu Dwayne „The Rock“ Johnson. Bude preto zaujímavé sledovať, či exotickú novinku inšpirovanú populárnou atrakciou Disneylandu postihne rovnako dramatický pokles alebo v prípade Black Widow išlo o ojedinelý jav.

TMDB.org

Pripomeňme, že v minulosti veľkej kritike čelil aj ďalší veľký hráč vo svete filmu, spoločnosť Warner Bros., ktorá sa v tomto roku rozhodla sprístupniť všetky svoje snímky aj na vlastnej platforme HBO Max, a to rovnako v deň ich premiéry. Filmový gigant však zároveň avizoval, že v budúcom roku s touto praktikou pokračovať nebude a novinky budú na HBO Max dostupné približne 45 dní od premiéry.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom