Poznáš ten príbeh, keď hlavný hrdina prežíva vo svojej ilúzii na prvý pohľad nalinajkovaný, bezstarostný až priam dokonalý život, no je pre neho zároveň väzením? Či už sa ti vybavia filmy ako Matrix či Truman Show, všetky tieto filmové príbehy majú jedno spoločné – ústredná postava je väznená v riadenom a umelom svete, ktorý jej nedovolí nazrieť za jeho oponu.

Časom sa však odhaľujú slabé stránky systému, k čomu väčšinou dopomôžu aj postavy z „vonkajšieho“ sveta a vtedy na rad prichádza boj za oslobodenie sa od tohto systému.

20th Century Studios

Práve s podobnou formulkou pracuje aj horúco očakávaná komédia Free Guy s Ryanom Reynoldsom v role chlapíka menom Guy. Ten pracuje ako bezstarostný bankár, ktorý žije šťastným životom v meste Free City i napriek tomu, že je každý deň svedkom absurdných výjavov násilia, neustálej streľby či výbuchov.

Jedného dňa sa však rozhodne, že sa vzbúri proti obvyklej naprogramovanej rutine a vychýli svoj striktný algoritmus, čo spustí “alarm“ u ľudí, ktorí svet okolo hlavného hrdinu vytvorili.

Ten totiž nie je ničím iným než len hernou virtuálnou realitou, kde existujú len dva typy postáv – hráči so svojimi avatarmi a NPC postavy, za ktoré sa nedá hrať a ich jedinou úlohou v meste je tvoriť jednoduchú kulisu pre hráčov. Práve do tej skupiny patrí aj poslušný bankár Guy.

GTA pre 13-ročných

Do sveta virtuálnej reality sa divák ponorí okamžite už v úvode filmu, keď po rýchlom predstavení opakujúcej sa rutiny našej hlavnej postavy prichádza nálož akčných prestrihov na armádu hráčov pobehujúcich po meste.

Práve jeho podoba vychádza prevažne z koncepcie herného sveta GTA, a tak vidíme, ako hráči v podobe svojich avatarov vykrádajú banky či autá, lietajú na vrtuľníkoch, zrážajú nič netušiacich chodcov, za čo v konečnom dôsledku získavajú body a zvyšujú si svoju úroveň.

20th Century Studios

V tomto svete sa objavil aj Guy, nič netušiaca NPC, ktorá si tento svet nejak výrazne nevšíma a nevenuje mu priveľkú pozornosť. Zlom nastáva, keď mu jeho zvedavosť v jeden moment pomôže získať špeciálne hráčske okuliare, ktoré mu otvárajú možnosť zapojiť sa do herného sveta.

Od tohto momentu sa začína šialená akčná jazda a divákovi sa skrz hlavnú postavu odkrýva široká paleta možností mesta Free City. Celý herný svet pôsobí na plátne pestro a farebne, v divákovi navyše okamžite vyvoláva určitú hernú nostalgiu, ktorá ho pohltí a na dve hodiny sa ochotne stáva súčasťou tohto sveta.

Zábavným prvkom filmu je aj občasné prenesenie sa z podoby hernej postavy do osoby, ktorá ju ovláda a tak sledujeme naživo humorné situácie skutočných ľudí reagujúcich na dianie v hre.

Nosným prvkom je však predovšetkým Ryan Reynolds, ktorý sa vžil do nehrajúcej postavy a jeho charakter prihlúplej a naivnej postavičky tiahne celý film. Napriek dlhšej minutáži film odsýpa rýchlo a divák sa s jeho cestou hľadania vlastnej podstaty a bytia nebude nudiť. Obzvlášť konfrontačné scény, kedy sa snaží porozumieť celej internetovej kultúre, sú veľmi vydarené.

20th Century Studios

Sklamaním môže byť pre niektorých jemný kontrast medzi zločineckým podaním tohto sveta a uvedenia snímku do kín s označením PG-13. Ten značne limituje násilný a humorný podtón novinky, čím ju drží poriadne na uzde.

Vo filme je cítiť rukopis režiséra, ktorý prakticky celý profesijný život točil rodinné komédie s umierneným humorom. Do rovnakej polohy sa snaží vložiť príbeh z virtuálnej reality, ktorý okrem zopár vydarených „easter eggov“ a niekoľkých pop-kultúrnych odkazov neprináša takú nálož vtipných a originálnych situácií, akú by si zaslúžil.

To platí aj o vizuálnej stránke, kde sa nám, bohužiaľ, podvedome vynára porovnanie s Ready Player one, ktorého CGI podali virtuálnu realitu omnoho efektnejšie.

20th Century Studios

Herci tiahnu celý film, potešia aj niektoré kameá

Svetlým prvkom sú rozhodne herci vo vedľajších úlohách. Sympatická herečka Jodie Comer, stvárňujúca programátorku Millie, je vyššie spomínanou osobou z vonkajšieho sveta, ktorá hlavnému hrdinovi odhaľuje pozadie fiktívnej reality.

Millie sa v meste Free City zjavuje ako hráčka pod prezývkou Molotovgirl a jej osudové stretnutie s Guyom vytvára vo filme jedinú dramatickú líniu, ktorá drží diváka v napätí až do konca filmu.

Na pozadí ich rozvíjajúceho sa vzťahu sa v skutočnom svete medzitým Antoine, tvorca Free City, rozhoduje, čo s neželaným objektom, ktorý začína ohrozovať celý úspech jeho virtuálnej hry.

Hlavného antagonistu vo filme stvárnil fantastický Taika Waititi a jeho kreácia arogantného hipsterského bossa na diváckej tvári neraz vyčarí široký úsmev.

Za zmienku rovnako stojí postava Keysa, pracujúceho ako programátora v hernej spoločnosti, ktorý sa spoločne s Millie púšťa do záchrany herného sveta. Hereckej úlohy sa so cťou zhostil talentovaný Joe Keery, ktorého si Shawn Levy vytiahol zo seriálu Stranger Things a aj výkonom vo Free Guy dokazuje, že o Keerym budeme v budúcnosti ešte počuť.

20th Century Studios

Vo filme sa objaví aj viacero menších postáv z modernej americkej pop-kultúrnej a hernej scény, ktorú tu zastupujú najmä známi YouTuberi a hráči e-sportov. Ich tváre v podstate viacerým tuzemským divákom nič nehovoria a účel spestriť film zaujímavými kameami sa tak u viacerých divákov míňa účinku. Potešia teda len mainstreamovo známe tváre ako Channing Tatum alebo Chris Evans.

Záchranca Reynolds

Ryan Reynolds sa v poslednom čase stáva v Hollywoode veľmi populárnou a obľúbenou ikonou akčných komédií. To potvrdzuje aj v snímke Free Guy, kde si rolu prostého a vždy optimisticky naladeného bankára skutočne užíva a jeho charizmatické podanie hlavného hrdinu tiahne celý film.

My sa tak môžeme tešiť z toho, že sa pomaly dostávame do novej éry, keď sa divák nemusí naivne spoliehať na záchranu slabšieho scenára komediálnym prejavom Adama Sandlera či Bena Stillera.

TMDB

Free Guy je tak sympatický príspevok do žánru rodinných komédií, diváka nenudí hláškami a takmer dve hodiny v otvorenom svete rýchlo uplynú. Čo však môže byť pre náročnejšieho diváka miernym sklamaním je absencia rozsiahlejších a originálnejších nápadov, ktoré by oživili už viackrát v minulosti videné scény a príbehové prvky.

Filmu a myšlienke, že v jeho svete nič nie je nemožné, takisto trošku podráža nohy nálepka PG-13, ktorá značne obmedzuje komediálny rozsah, čo je obzvlášť pri hercoch takej kvality ako je Ryan Reynolds a Taika Waititi veľká škoda.

Napriek spomínanej detskej povahe tónu a humoru filmu je Free Guy stále zábavnou novinkou plnou sympatických postáv s viacerými hernými a pop-kultúrnymi odkazmi, ktorá fanúšikov akčných komédií rozhodne neurazí.

HODNOTENIE

7/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú