Stredoveká dráma Posledný súboj od Ridleyho Scotta sa predstavuje v prvom a poriadne intenzívnom traileri, informuje portál IndieWire. Režisér sa po Votrelcovi a sérii menej vydarených filmov opäť vracia k historickej tematike, tentokrát s komornou, ponurou tematikou a ťaživou atmosférou stredoveku.

Prvá herecká liga

V neľútostnom súboji na život a na smrť sa ocitnú veľké herecké mená ako Adam Driver, Matt Damon, Jodie Comer aj Ben Affleck. Film vznikol na motívy knižnej predlohy The Last Duel: A True Story of Trial by Combat in Medieval France z pera spisovateľa Erica Jagera, ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Dej sa odohráva vo Francúzsku v 14. storočí, kedy boli na vyriešenie sporov ešte bežne praktikované súboje muža proti mužovi. Do rúk Božej spravodlivosti sa počas Storočnej vojny dostane ctený rytier Jean de Carrouges (Matt Damon) spolu s jeho priateľom a rešpektovaným šľachticom Jacquesom Le Grisom (Adam Driver) po tom, čo Carrougesova manželka Marguerite (Jodie Comer) obviní Le Grisa zo znásilnenia.

Obvinený toto tvrdenie odmieta, no pevná vôľa, presvedčenie a dožadovanie sa spravodlivosti Marguerite nedovolia zostať ticho, a tak je jej osud spojený s výsledkom súboja. Ak jej manžel prehrá, čaká ju smrť upálením na hranici ako ženy, ktorá Le Grisa krivo obvinila.

NEPREHLIADNI
Žiadny iný seriál to nedokázal. Money Heist je divácky najpopulárnejším seriálom v histórii Netflixu

Návrat legendy v plnej sile?

Napätie v traileri sľubuje vynikajúci filmový zážitok, čo podtrhujú aj predstavené herecké výkony. Pre Ridleyho Scotta pritom nepôjde o prvú podobnú snímku.

Že to režisérovi s historickými veľkofilmami ide dokázal už pri Gladiátorovi alebo Kráľovstve nebeskom (verzia pre kiná nebola síce prijatá najpozitívnejšie, ale režisérsky zostrih filmu dodal chýbajúcu konzistentnosť a celistvosť), no tentokrát by mala 83-ročná režisérska legenda ešte viac ťať do živého.

Jednak zvolenou tematikou, ktorá azda viac, než kedykoľvek predtým, rezonuje svetom, a na druhej strane aj väčším dôrazom na vnútorné pohnútky postáv. O scenár zo ženského pohľadu sa pre lepšie zachytenie perspektívy postarala Nicole Holofcener, z pohľadu mužov si scenár na starosť zobrala dvojica Affleck-Damon.

Od roku 1997, kedy obaja pracovali na scenári filmu Good Will Hunting, tak ide o ich vôbec prvú spoluprácu v úlohe scenáristov. Ako dopadne rozuzlenie pomsty sa dozvieme už 14. októbra, kedy je v našich kinách naplánovaná premiéra filmu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom