Zuajímavé správy priniesol portál TeslaMagazín.sk. Ruské ministerstvo priemyslu a obchodu informovalo formou tlačovej správy, že spoločnosť Zetta LLC rokuje so slovenskou firmou Beta Car o distribúcii a výrobe lacného elektromobilu Zetta CM1 na Slovensku.

Aktualizácia 24.9.

O poskytnutie bližších informácií sme oslovili priamo spoločnosť Beta Car, ktorá však redakcii FonTech.sk vzhľadom na prebiehajúce rokovania nemôže poskytnúť viac detailov. Viac nám k tomuto možnému partnerstvu povie hneď, ako to situácia umožní.

Pôvodný článok

Slovenská spoločnosť je v hre stať sa kľúčovým distribútorom a možno aj výrobcom extrémne lacného mestského elektromobilu z Ruska. Zetta CM1 sa má totiž na domácom trhu predávať za 450 000 rubľov, čo je v prepočte približne 5 000 €.

Podobné autá sú zatiaľ na našom trhu pomerne málo rozšírené. Prípadná dohoda medzi generálnymi riaditeľmi oboch spoločnosti by však mohla tento fakt nadobro zvrátiť. Ako informuje SputnikNews, aj výrobu malého elektrického autíčka postihla pandémia koronavírusu.

Zetta

Spoločnosti Zetta nedostala v Rusku pôžičku na začatie výroby vo výške 100 miliónov rubľov (1,12 milióna €). Automobilka tak musela začať hľadať nového investora a obchodný zástupca firmy, Sergej Stupar, ho možno našiel práve na Slovensku.

Na Slovensku sú podľa jeho slov veľmi priaznivé podmienky pre ruské spoločnosti. Navyše nás spomedzi okolitých krajín považujú za automobilovú veľmoc a Slovensko má tiež veľmi dobrú polohu v rámci logistiky. Od nás by sa totiž mali elektromobily distribuovať do zvyšku Európy.

Riaditelia oboch spoločností medzi sebou komunikovali online a podľa dostupných informácií si vymenili množstvo technických informácií a postupne začnú vypracovávať dílerskú zmluvu, ktorá zastreší celú distribúciou. Vedenie automobilky Zetta tiež plánuje návštevu Beta Car v sídle v Pezinku, kde by si mali firmy pozrieť priestory a zhodnotiť možnosti výroby u nás. Beta Car oslovil FonTech.sk so žiadosťami o zodpovedanie otázok, v prípade odpovedí budeme článok aktualizovať.

Zetta

Zetta CM1 je na prvý pohľad veľmi sympatické vozidlo pre dve osoby s dĺžkou 3,04 m, šírkou a výškou 1,6 m a s rázvorom na úrovni 2 metrov. Batérie nakupuje automobilka z Číny, no všetky ostatné komponenty pochádzajú z Ruska.

O pohon sa má starať dvojica elektromotorov na prednej náprave, ktorá poskytne maximálny výkon 72,4 kW a maximálnu rýchlosť 120 km/h. Manažment spotreby je podľa údajov výrobcu na veľmi dobrej úrovni, pričom batéria s kapacitou 10 kWh postačí na dojazd okolo 200 km, čo je na mestské približovadlo solídna hodnota aj vzhľadom k cenovej politike.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom