Po tom, čo automobilka Toyota oznámila, že do roku 2020 skončí s produkciou dieselových motorov, sa k nej pridáva ďalšia, taktiež pôvodom z Japonska. Podľa portálu Caradvice, Honda skončí do roku 2021 s predajom dieselových motorov. 

Zatiaľ je toto rozhodnutie potvrdené pre Európu a okrem konca predaju dieselov sa zároveň zatvorí aj továreň v britskom Swindone. Stane sa tak v roku 2021, kedy Honda Civic zakončí svoj životný cyklus. Miesto naftových motorov majú zaplniť hybridy a elektromobily. V prípade Slovenska sa však nič nezmení, nakoľko Honda na našom trhu neponúka pri žiadnom vozidle možnosť dieselového motora a ponuka je už teraz oklieštená na benzínové a hybridné pohonné ústrojenstvá.

Nutné zníženie emisií

Zatvorením továrne, kde sa momentálne vyrába motor 1.6 i-DTEC, príde o prácu približne 3500 ľudí – píše Greengfleet. Ide však o dlhodobý plán automobilky, ktorá chce do roku 2025 elektrifikovať všetky svoje modely. Ponuka modelov sa bude niesť v znamení hybridov a elektrovozidiel.

Revolúcia začala s novým modelom Hondy CR-V, ktorý prišiel o dieselový motor a je ho možné dostať len s hybridným či benzínovým motorom. Dokonca bola predstavená aj plne elektrická Honda e, ktorá sa začne predávať už začiatkom budúceho roka.

Plne elektrická Honda e Zdroj: Honda

Škrty však zrušením ponuky motorov nekončia. Automobilka má tiež v pláne znížiť počet modelových variantov približne o tretinu, čím ušetrí až 10 % výrobných nákladov, ktoré plánuje ďalej investovať do výskumu a vývoja nových systémov a vozidiel.

Prečítaj si tiež
Aktuálne z Frankfurtu 2019: Toto je prvý elektromobil Hondy, ktorý to rozbalil vo veľkom štýle

Svoj podiel na tom má aj sprísnenie emisných noriem, nakoľko všetky nové autá vyrobené v EÚ (od roku 2021) musia spĺňať hranicu 95 g/km.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP