Rok 2020 na streamovacích službách priniesol množstvo kvalitného obsahu, ale tiež viacero sklamaní. To najlepšie i najhoršie z nášho pohľadu sme rozobrali v samostatnej téme, rovnako sme sa pozreli na najpopulárnejšie hity, s ktorými tento rok vyrukoval streamovací gigant Netflix. Najnovšie sme sa rozhodli detailnejšie zamerať len na obsah, ktorý v uplynulom roku na HBO GO a Netflixe najviac zaujal slovenského diváka.

Netflix

Kým jasným celosvetovým hitom bol vynikajúci The Queen’s Gambit, slovenskí predplatitelia Netflixu sa nevedeli nabažiť štvrtej série populárnej španielskej série Money Heist. V rebríčku TOP 10 sa na Slovensku žiadny seriál na popredných priečkach nedržal dlhšie, čo len podčiarkuje obrovské očakávania od finálneho vyvrcholenia celého seriálu, ktorého sa dočkáme v druhej polovici budúceho roka.

Veľkému záujmu sa tešilo aj pokračovanie príbehu o dysfunkčnej rodinke superhrdinov, Umbrella Academy. Hlavná hviezda seriálu, Elliot Page, išiel oproti pôvodnej sérii do úzadia, priestor naopak dostali ďalší superhrdinovia, pričom seriál bavil aj historickým dobovým zasadením a množstvom humorných scén.

Prekvapením je minuloročný Zaklínač, ktorý sa v silnej konkurencii novších seriálov stále dokázal udržať v TOP 10. Slovákom zároveň chutí aj pikantný obsah, čo dokazuje hneď dvojica seriálov. Prvým je reality show Too Hot to Handle, v ktorej súťažiaci musia bojovať so svojou zdržanlivosťou a nemať sex na exotickom ostrove, druhým šteklivá mexická telenovela Dark Desire. Obe sa vďaka veľkému diváckemu záujmu dočkajú aj druhých sérií.

V sledovanosti filmov Netflixu na Slovensku v uplynulom roku nič nebodovalo viac ako poľský erotický triler 365 Dní. Kvalitou i v diváckych hodnoteniach síce išlo o prepadák, silný sexuálny nádych a dôraz na erotiku však stačili na to, aby film zastával popredné priečky popularity aj v celosvetových rebríčkoch.

To, že Netflixu sa oplatí do ponuky zaraďovať aj regionálny obsah, u nás jasne dokázala vianočná komédia Jakuba Kronera, Šťastný nový rok. Film sa v rámci streamovacej služby objavil na konci septembra, okamžite sa stal tuzemským hitom a vystrelil na prvé miesto sledovanosti na Slovensku. Obrovskú popularitu bláznivej romantickej komédie dokazuje aj decembrová premiéra na TV JOJ, kde si ju podľa Mediaboom pozrelo rekordných 675-tisíc divákov, najviac v tomto roku.

Romantické a rodinné komédie sa pre Netflix v uplynulom roku ukázali ako stávka na istotu a v TOP 10 na Slovensku sa umiestnila hneď štvorica ďalších podobne ladených filmov – The Kissing Booth 2, Feel the Beat, The Christmas Chronicles: Part Two a minuloročná komediálna detektívka s Adamom Sandlerom a Jeniffer Aniston, Murder Mystery.

HBO GO

HBO u divákov dlhodobo boduje aj vďaka lokalizovanému obsahu a podpore českého dabingu vo veľkej časti svojho obsahu. Streamovacia služba tento rok prišla s viacerými vydarenými seriálmi z vlastnej produkcie ako napríklad Perry Mason či The Undoing, žiadny z nich sa však na Slovensku nesledoval tak veľmi ako dobre známe sitkomy.

Jednoznačné prvenstvo v sledovanosti seriálov HBO GO na našom trhu patrí jednému z najúspešnejších sitkomov v televíznej histórii, The Big Bang Theory. Sonda do sveta podivínskych mladých fyzikov divákov baví aj rok po svojom ukončení, seriál sa minulý rok v máji dočkal finálnej jedenástej série. Úspech zaznamenal aj spin-off Young Sheldon, ktorý predstavuje detstvo seriálového génia Sheldona Coopera.

Rovnakým počtom sérií tento rok vyvrcholila aj tuzemská dvojka, rodinný sitkom The Modern Family, ktorý spravil z kolumbijskej krásky Sofie Vergara najlepšie zarábajúcu herečku tohto roka.  V zozname podľa očakávaní aj naďalej dominuje vydarené fantasy Game of Thrones, zaujala aj ďalšia klasika v podobe Sex v meste.

To, že HBO GO je obľúbenou rodinnou platformou nedokazujú iba sitkomy, ale tiež filmový rebríček. Najvyššie sa v ňom umiestnilo pokračovanie miliardovej rozprávkovej značky Frozen z roku 2013, ktoré minulý rok dokázalo v kinách zarobiť astronomických 1,45 miliardy. Dominovali aj viaceré ďalšie animáky – The Addams Family, Onward či pokračovanie nečakaného hitu Angry Birds.

Z nerodinne orientovaných snímok boli Slováci najviac zvedaví na akčnú jazdu s Willom Smithsom a Martinom Lawrencom v dlho očakávanom pokračovaní The Bad Boys, ktoré aj po rokoch dokázalo slušne zabaviť. Bodovala aj oscarová snímka Joker v hlavnej role s excelentným Joaquinom Phoenixom .

 

Poznámka: Sledovanosť je vyhodnotená na základe údajov analytickej spoločnosti Flixpatrol, ktorá sa zameriava na monitoring popularity obsahu streamovacích služieb vo viac ako 100 svetových krajinách. Na základe umiestnenia v rebríčku TOP 10 je obsahu pridelené bodovanie, podľa ktorého je zostavený finálny rebríček. Viac na samotnej stránke

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom