Len pred nedávnom sme ťa informovali o vydarenej dramatickej minisérii The Queen’s Gambit, ktorá okamžite po premiére očarila milióny divákov po celom svete a tešila mimoriadne priaznivým ohlasom.

Najnovšie sa zdá, že úspech novinky je omnoho väčší, ako sa Netflix aj jeho tvorcovia pôvodne odvážili dúfať. Filmový portál Deadline totiž informuje, že seriál si od premiéry pozrelo už 62 miliónov divákov, čo z The Queen’s Gambit robí najsledovanejšiu minisériu v histórii streamovacej služby.

Seriál sa na Netflixe objavil 23. októbra a odvtedy sa dostal do rebríčku TOP 10 najsledovanejšieho obsahu celkovo v 92 krajinách. Až v 63 prípadoch, vrátane veľkých trhov ako Spojených štátov amerických, Británie či Argentíny, sa ospevovaná miniséria umiestnila na prvej priečke sledovanosti.

Obrovský divácky úspech nezostal nepovšimnutý ani v Netflixe, kde sa k nemu vyjadril viceprezident pre originálny obsah, Peter Friedlander.

Keď nás pred troma rokmi prvýkrát oslovil Scott Frank ohľadom adaptácie The Queen’s Gambit, knihy Waltera Tevisa z roku 1983 o mladom dievčati excelujúcom v šachu, cítili sme, že by mohlo ísť o pútavý príbeh. Beth je outsiderka, ktorá čelí závislosti, strate a opusteniu.

Jej úspech, napriek všetkým prekážkam, hovorí o dôležitosti vytrvalosti, rodiny a hľadania samého seba. Nemyslím si však, že by ktokoľvek z nás mohol predpovedať, že The Queen’s Gambit a jedinečná Anna Tylor-Joy, sa stanú takým globálnym fenoménom, akým sú dnes, alebo našou najúspešnejšou minisériou v histórii.

Celosvetový ošiaľ

Obrovský úspech seriálu sa neobmedzuje len na čísla sledovanosti a jeho skutočný celosvetový dosah je omnoho väčší. CNET napríklad informuje, že predaje knižnej predlohy spisovateľa Waltera Tevisa po premiére seriálu raketovo stúpli a kniha sa po 37 rokoch opäť vrátila do rebríčka bestsellerov New York Times.

Seriál zároveň vyvolal aj masívnu vlnu náhleho záujmu o šach. Hľadania v Google s obsahom slova „šach“ sa za posledný mesiac zdvojnásobili a výraz „ako hrať šach“ zaznamenal svoje deväťročné maximum. Na stránke eBay záujem o šachové sety stúpol o viac ako 250%, päťnásobne naopak narástol počet nových hráčov na stránke chess.com.

Bude aj druhá séria?

The Queen’s Gambit množstvo divákov zhltlo na jeden dych, čoraz častejšie sa preto objavuje otázka, či sa dočkáme aj druhej série. Odpoveď je v tejto chvíli neznáma, seriál inšpirovaný rovnomennou knižnou predlohou Waltera Tevisa z roku 1984 bol totiž od začiatku plánovaný len ako miniséria.

Ukončenie seriálu si rovnako pokračovanie priamo nepýta, vzhľadom na divácke ohlasy je však vysoko pravdepodobné, že Netflix sa otázkou druhej série prinajmenšom bude zaoberať.

Netflix

Návrat do role šachového génia by určite privítala aj ústredná protagonista Anya Taylor-Joy, ktorá v rozhovore pre Town & Country jasne potvrdila, že svoju postavu si mimoriadne obľúbila a ak by ju o to požiadali, s radosťou by sa k projektu vrátila. „Ak som sa niečo v zábavnom priemysle naučila, nikdy nehovor nikdy,“ dodala na margo možného pokračovania jeho hlavná hviezda.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom