Android ako otvorený operačný systém ponúka používateľom mnoho možností prispôsobenia, no tá pravá zábava začína až po jeho roote. V podstate ide o získanie práv a plnej kontroly nad systémom, čo prináša ďalšie spôsoby ako upravovať celý operačný systém. Pre zariadenia s rootom existuje veľa aplikácií a medzi ne patria aj tie od používateľa menom Chainfire, ktorý vyvinul taktiež SuperSU, aplikáciu pre správu prístupu k povoleniam Androidu.

Úprava systémových súborov, aplikácií či modifikovanie Androidu sú záležitosti, ktoré sa po svete rozšírili už pred pár rokmi. Tento otvorený operačný systém Googlu umožňuje používateľovi po získaní administrátorských práv, alebo tzv. „roote“, pristupovať k všetkým možnostiam smartfónu.

Všetky aplikácie nateraz končia, SuperSU ostáva

Pre správu povolení a práv v systéme bola pred niekoľkými rokmi vytvorená aplikácia SuperSU. Za vývojom stál používateľ s prezývkou Chainfire, ktorý ale má na svojom konte aj niekoľko ďalších aplikácií pre zariadenia s rootom. Teraz však Chainfire oznámil, že jeho aplikácie pre takéto upravené smartfóny už viac nebudú ďalej udržiavané a ostanú bez aktualizácií.

Nenechaj si ujsť
Android alebo iOS? Analytici skúmali vernosť fanúšikov a dospeli k poriadnemu prekvapeniu

Medzi ne patrí napríklad FlashFireSideload Launcher pre Android TV, stickMount, či CF.lumen. Najznámejším titulom je však práve SuperSU, ktorého vývoj Chainfire predal ešte v roku 2015 inému tímu vývojárov. Táto aplikácia tak bude aj naďalej vyvíjaná a aktualizovaná. Taktiež ale ešte dúfa, že sa mu v budúcnosti poradí aktualizovať zopár svojich aplikácií, no mnoho z nich skončí v zabudnutí.

Nič ešte nemusí byť nadobro stratené

Na sociálnej sieti Google+ vydal Chainfire aj vyhlásenie o ukončení tejto svojej kariéry a vývoja aplikácií pre rootnuté smartfóny. V ňom vysvetľuje, že sa už dlhšiu dobu rootu Androidu nevenuje a svoje primárne zariadenia využíva bez týchto úprav systému.

To, že nie som nadšený týmito vecami práve teraz neznamená, že v budúcnosti nemôžem dostať nový nápad, ktorý by to všetko opäť zmenil.“ – časť vyjadrenia používateľa Chainfire na Google+.

Okrem aplikácií z rúk tohto vývojára však v Obchode Play nájdeme desiatky ďalších titulov, ktoré umožňujú vďaka rootu upravovať rôzne možnosti Androidu. S administrátorskými právami a modifikáciou svojho smartfónu ale treba v tomto prípade narábať opatrne a rootovanie odporúčame iba skúsenejším používateľom. Vlastníš, alebo si vlastnil niekedy smartfón s rootom systému?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom