Pred rokmi, keď smartfóny začínali svoju éru, sme sa stretávali s tými najrôznejšími modelmi od mnohých výrobcov. Rovnako pestrá bola aj ponuka operačných systémov v týchto zariadeniach, no konkurencia bola neúprosná, a tak prežili najsilnejší. Android od Googlu a iOS od Apple aktuálne dominujú svetu smartfónov, pričom ich fanúšikovia na nich nedajú dopustiť, o čom svedčí aj najnovší prieskum.

Tak ako výrobcovia experimentovali s rôznymi operačnými systémami pre smartfóny, rovnako si ich vyskúšali aj samotní používatelia. Po rokoch sa však stálicami v tomto segmente stali iba Android a iOS. Dva konkurenčné a diametrálne odlišné systémy si získali srdcia miliónov fanúšikov, ktorí na ne nedajú dopustiť a neraz sa vedú tiež ostré debaty o tom, ktorý z nich je lepší a prečo. Aj v takejto situácii vidno oddanosť a zanietenie používateľov pre tieto dva systémy. Práve to skúmala tiež spoločnosť CIRP vo svojom výskume, ktorý odhalil vysokú lojalitu fanúšikov Androidu a systému iOS. Do výskumu sa dostalo 500 používateľov.

Vernosť nadovšetko

Podľa grafického vyobrazenia je až 91 % používateľov Android smartfónov verných svojmu operačnému systému, zatiaľ čo konkurenčný iOS v tomto smere dosiahol 86 %. Čo je poriadne prekvapujúce, keďže práve iOS používatelia sú často označovaní ako tí lojálnejší. Všetky údaje boli vyhodnocované podľa percenta používateľov, ktorí ostali pri danom operačnom systéme počas aktivácie smartfónov do konca decembra 2017.

Nenechaj si ujsť
Takto by mohlo vyzerať iOS 12, keby sa inšpirovalo prvkami z Androidu

Zároveň však bola nameraná najvyššia hodnota vernosti týchto fanúšikov od roku 2014. V základe sa pohybuje od 85 do 88 % u systému iOS a Android je na tom ešte lepšie pri 89 až 91 % verných používateľov. Nie je to tak ako pred niekoľkými rokmi, kedy bolo na výber niekoľko operačných systémov. Pri kúpe nového smartfónu tak bola vyššia šanca, že používateľ presedlá na iný systém a na svoj starý zanevrie.

Zobraziť celú galériu (1)
Kristián Hrušovský / FonTech

Teraz však mnohí už investujú do aplikácií a softvéru, pričom sú rozhodnutí s daným systémom zotrvať. V porovnaní so smartfónmi od Apple ale milovníci Androidu môžu vďaka širokej ponuke modelov vyskúšať pri rovnakom operačnom systéme rôzne hardvérové zostavy. Okúsiť tak môžu schopnosti lacnejšieho kúsku, ale tiež prémiového Androidu s namakanou výbavou.

Verní zostávajú

Pri prechode od jedného operačného systému k tomu druhému ale viac stráca Google ako Apple. Jeho počet fanúšikov je totiž väčší a pri odchode ku konkurencii je ich viac ako tých, ktorí od konkurencie prichádzajú. V každom prípade sú tieto výsledky skúmania dôkazom vernosti fanúšikov, ktorí svoj obľúbený systém len tak neopustia.

Nenechaj si ujsť
Apple zruší najikonickejší prvok iPhone X možno už nasledujúci rok

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom