Téma elektronických SIM kariet bola naplno otvorená po predstavení minuloročných iPhonov a hodiniek Apple Watch Series 4. Operátori sa však do sprístupnenia tejto služby zatiaľ nehrnú a jediný, kto u nás eSIM ponúka, je Orange. V Česku sa však rozhoduje o spustení eSIM aj v O2, ktoré má so svojou ponukou vyrukovať do konca roka, no ako sa zmenil postoj operátorov na Slovensku?

Vo svojej podstate sa eSIM líši od klasickej SIM karty tým, že je zabudovaná ako čip priamo vo vybranom zariadení. Túto možnosť pritom nájdeme posledných dvoch generáciách iPhonov, hodinkách Apple Watch, ale aj u Samsung Galaxy Watch 46 mm či tabletu iPad Pro.

České O2 prinesie e-SIM už do konca roka

Doteraz sme sa okrem Orangeu u ostatných slovenských operátorov nedočkali sprístupnenia služby, ktorá by zákazníkom umožnila eSIM využiť. V susednom Česku sa však objavili zaujímavé správy, ktoré potvrdilo priamo O2. Podľa komentára O2 Guru na otázku zákazníka ohľadom dostupnosti tejto služby má byť eSIM v ponuke operátora do konca tohto roka. Tieto informácie sme priniesli ešte v júli tohto roka.

Ako však vieme, to, že mobilný operátor spustí niektorú z očakávaných služieb v susedných krajinách, automaticky neznamená, že sa jej dočkáme aj u nás. Situáciu u slovenských operátorov sme zisťovali aj pred niekoľkými mesiacmi, kedy sme sa dočkali na otázky o sprístupnení eSIM iba neistých odpovedí.

Zobraziť celú galériu (5)
O2 motivuje na kúpu dátových balíčkov aj súťažou, O2 (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Dáta na dovolenku od slovenských operátorov: Vybrali sme tie najlepšie ponuky

Vyjadrenia O2 a Telekomu v pôvodnej verzii článku zo 16. júla 2019:

Zatiaľ nemáme určený termín na štart eSIM, ale rátame s ňou v budúcnosti,“ vyjadril sa pre FonTech.sk hovorca Telekomu, Michal Korec.

V prípade noviniek budeme našich zákazníkov včas informovať,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk hovorkyňa O2, Teraza Molnár.

Aktualizované informácie 27. septembra:

Stále to zatiaľ vyzerá tak, že sa spustenia eSIM na Slovensku zrejme tak skoro nedočkáme. Pobočka O2 v susednom Česku však pred pár dňami opäť potvrdila, že podporu pre eSIM plánuje spustiť do konca tohto roka pre iPhony a následne aj pre hodinky.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot/Facebook

Znova sme preto operátorov oslovili. V prípade Telekomu nám hovorca Michal Korec opäť potvrdil rovnakú odpoveď ako v júli a to isté stanovisko nám potvrdilo aj O2. Nezmenené vyjadrenia oboch operátorov tak len podporujú tvrdenia o tom, že sa v blízkej budúcnosti nedočkáme eSIM na Slovensku.

V zahraničí funguje eSIM už nejaký čas

Zo zahraničia prichádzajú správy o tom, že O2 plánuje spustiť eSIM pre hodinky Apple Watch už v októbri tohto roka. V Španielsku sa tak O2 stane 4. operátorom, ktorý spustí podporu pre eSIM aj na týchto inteligentných hodinkách, pričom v iPhonoch a iPade Pro elektronickú SIM kartu v týchto končinách už podporuje. Informácie o spustení služby pritom potvrdil na Twitteri aj Pedro Serrahima z O2. Podporu pre eSIM dostali iPhony aj v O2 vo Veľkej Británii a službu ponúka v susednom Česku aj T-Mobile.

Zatiaľ ostáva nejasné či sa na Slovensku dočkáme eSIM aj u ďalších spoločností okrem Orangeu, ktorý túto službu spustil u nás ako prvý a doteraz jediný operátor. Medzi podporovanými zariadeniami sú na oficiálnej stránke uvedené minuloročné iPhony, inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch 46 mm a tablety iPad Mini 2019, iPad Air 2019 a iPad Pro s 11″ displejom, avšak je možné, že sa v budúcnosti zoznam rozšíri o ďalšie novinky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP