Už dlho sa na Slovensku špekulovalo o spustení podpory eSIM funkcionality, ktorá by mala byť alternatívou, respektíve náhradou fyzických SIM kariet. Orange dnes ako prvý slovenský operátor oficiálne predstavil túto novinku, aj keď ešte nie v plnej podobe.

V súvislosti s eSIM sa výraznejšie rozvírili debaty vďaka predstavenie nových iPhonov, ktoré prišli s touto technológiou. Okrem smartfónov sa však využitie eSIM ponúka aj v iných smart zariadeniach, ako sú napríklad inteligentné hodinky či tablety. Orange a Telekom vopred avizovali, že so spustením predaja najnovších Apple smartfónov chcú podporu eSIM, čo najskôr priniesť, pričom O2 a 4ka boli trochu zdržanlivejšie. Pomyselné preteky po dnešnom predstavení vyhráva prvý z menovaných operátorov, no zatiaľ nejde o podporu pre smartfóny.

Pavol Lupták/FonTech

Orange totiž ohlásil nateraz podporu len pre inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch vo verzii 46mm. Tieto hodinky ponúka operátor vo svojom eshope za cenu 389 €, no je ich možné zakúpiť aj v rámci zvýhodnenej ponuky k paušálom. Operátor ozrejmil aj spôsob aktivácie elektronickej SIM karty. Prvé vytvorenie profilu je zdarma, pričom spárovanie prebieha v súčinnosti so smartfónom.

Orange/Screenshot

eSIM si zákazník aktivuje rýchlo a jednoducho aj z pohodlia domova

Zákazníci nemusia merať cestu na najbližšiu pobočku. Jediné, čo k aktivácii eSIM potrebujú, je zariadenie podporujúce túto technológiu a eSIM profil, ktorý reprezentuje program (paušál). Svoj eSIM profil získajú vo forme QR kódu, ktorý je potrebné nasnímať do zariadenia. Po úspešnom nasnímaní je možné číslo a paušál využívať v priebehu niekoľkých sekúnd, hneď po prihlásení do siete. Na jeden čip je možné nahrať aj viac profilov, aktívny však môže byť len jeden a je možné ho aj kedykoľvek odstrániť. Navyše, medzi profilmi je možné prepínať.

Nahradí fyzické SIM karty

eSIM (embedovaná alebo elektronická SIM) je v podstate náhradou fyzických SIM kariet. Samostatný čip zabudovaný do základnej dosky telefónu, inteligentných hodiniek či tabletov umožňuje vytvorenie virtuálnych profilov a následne využívať služby operátorov. Používateľ je identifikovaný práve vďaka eSIM.

YouTube

Technológia má v porovnaní s tradičným riešením SIM kariet niekoľko výhod. V prvom rade ide o veľkosť. Dnes už síce množstvo smartfónov využíva relatívne malé nano SIM karty, eSIM ale eliminuje ešte viac miesta. Nepotrebuje samostatný fyzický slot, súčasťou zariadenia je len malý modul a výrobcovia tak môžu ušetrené miesto využiť napríklad na zväčšenie batérie, či implementovanie iných komponentov. Zásadná zmena spočíva v zabudovaní čipu SIM karty v zariadeniach priamo od výrobcu, takže zákazníci ju už nemusia fyzicky vkladať do otvoru pre SIM karty. Zároveň sa už nedostanú do situácie, kedy by museli riešiť jej poškodenie, zlomenie či stratu

eSIM zároveň umožňuje aj jednoduchšiu zmenu operátora a prepínanie medzi službami. Používateľ tak môže využívať aj programy viacerých operátorov a prepínať medzi nimi podľa potreby. Technológia sa ale rozširuje len pomaly, napríklad Apple ju využíval už aj v iPade v roku 2014. Veľký prielom však zatiaľ nezaznamenala. Orange počas predstavenie doplnil, že podpora eSIM pre nové iPhony by mala prísť v úvode budúceho roka. Skoré predstavenie technológie sa očakáva aj od Telekomu, ktorý ju dlhodobo testuje v rámci materskej firmy Deutsche Telekom.

Nakoľko zabudovanú eSIM do zariadenia prinášajú ich jednotliví výrobcovia, Orange zaručuje svojim zákazníkom jej plnohodnotnú funkčnosť na tých zariadeniach, ktoré doteraz sám otestoval a zároveň ich má v ponuke. Aktuálne sú to nové smart hodinky od Samsungu. Orange však bude portfólio zariadení vybavených touto prevratnou technológiou postupne rozširovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú