Hodinky a smartfóny s podporou eSIM sú na slovenskom trhu už nejaký ten mesiac, no operátori sa zatiaľ do tejto oblasti príliš nepúšťajú. Momentálne je u nás iba jedna spoločnosť, ktorá sa rozhodla ponúknuť zákazníkom elektronickú sim kartu pre vybrané hodinky Samsungu a iPhony. Zoznam zariadení s podporou eSIM čoskoro rozšíri poľský Orange a pridá doň najnovšie hodinky Apple Watch Series 4, no ako to bude u nás?

Poprvýkrát sme mohli eSIM vidieť na Slovensku ešte v decembri minulého roka, keď Orange spustil túto službu pre inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch so 46 mm ciferníkom. Žiaľ, dlhé mesiace išlo o jediné zariadenie, ktoré eSIM podporovalo.

Zoznam sa rozšíril až s pridaním podpory elektronickej SIM karty pre nové iPhony, k čomu sa Orange rozhodol len pred pár týždňami. Mnohí majitelia inteligentných hodiniek od Apple však stále na túto možnosť čakajú.

Iný kraj, iné služby

Spomedzi všetkých slovenských operátorov sa zatiaľ nenašiel ani jeden, ktorý by eSIM pre Apple Watch Series 4 podporoval. Podľa našich informácií sa však poľský Orange rozhodol u našich susedov službu spustiť už 12. apríla. Zákazníci si tak budú môcť zavolať zo svojich Apple hodiniek 4. generácie aj bez nutnosti prepojenia s iPhonom len prostredníctvom siete operátora. Podmienkou je však verzia s podporou LTE pripojenia.

Slovenský Orange sa mal podľa nášho čitateľa k danej téme vyjadriť aj v minulosti na svojom fóre, ktoré však bolo neskôr zrušené. Podľa neoverených informácií údajne s podporou tejto technológie u nás nepočíta, nakoľko by musel do nej investovať, čo by vraj nebolo efektívne z dlhodobého hľadiska. Bližšie podrobnosti sme zisťovali priamo u Orangeu, ktorý sa nám vyjadril nasledovne:

„eSim na Apple Watch zatiaľ nemáme otestovanú, ani ju zatiaľ nepodporujeme. Našim zákazníkom zaručujeme jej plnohodnotnú funkčnosť na tých zariadeniach, ktoré sme doteraz sami otestovali a zároveň ich máme v ponuke,“ informovala FonTech.sk Alexandra Piskunová, hovorkyňa spoločnosti Orange.

Nateraz žiaľ nie je jasné, prečo sa Orange nepustil do testovania tejto služby aj na Slovensku. Na druhej strane však treba dodať, že autorizovaní predajcovia Apple produktov u nás neponúkajú hodinky Apple Watch Series 4 vo verzii „Cellular“, ktorá by sprístupnila volania cez eSIM kartu. Pokiaľ by zákazník chcel aj túto funkcionalitu, bude musieť siahnuť po verzii zo zahraničia, ktorá volania cez mobilného operátora podporuje.

Zatiaľ si tak musíme v Orangei vystačiť s podporou eSIM pre vybrané zariadenia, no nás zaujímalo, či sa operátor pustí aj do technológie VoWiFi, ktorá nie je pre iPhony dostupná. Hoci v praxi už funguje VoLTE, volania cez Wi-Fi týmto smartfónom stále chýbajú. K tejto téme sa však Orange v čase písania článku nevyjadril. Informácie budeme aktualizovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú