Leto je už v plnom prúde a mnohí si užívajú slnečné lúče na dovolenke pri mori, kde si netreba zabudnúť „zabaliť“ aj internet v mobile. Za ten si však za hranicami zvyčajne operátori pýtajú vyššie sumy. Ceny dátových balíkov sa môžu v rôznych zahraničných destináciách líšiť, no my sme sa pozreli na aktuálne ponuky a vybrali tú najvýhodnejšiu.

Dátovanie počas letnej dovolenky už dnes nie je ničím výnimočným a najmä nie tak predraženým ako tomu bolo v minulosti. Iste, mnohí by mohli namietať, že aj dnes si za pár megabajtový balíček priplatíme viac ako by bolo zdravé, no ponuky operátorov sa postupne zlepšujú. Aj pár desiatok MB nám vystačí na odpísanie priateľom či zdieľanie fotiek. Pokiaľ však ani ty nevieš, aké dáta si vybrať u slovenských operátorov, prinášame ti detailný prehľad.

Skromnejšia ponuka od O2

Internet v zahraničí od O2 môžu zákazníci využiť až v 28 krajinách sveta, a tak by sa nemalo stať, že ti tento operátor neponúkne dátovanie počas dovolenky. V ponuke O2 Svetový roaming s bezplatnou aktiváciou nájdeme 50 MB balíček dát za 5 €, ktoré platia pre Zónu 2 (28 krajín). Mobilné dáta by bez tejto ponuky v opačnom prípade vyšli až na 9 € za 1 MB. Zákazníci O2 sa tak budú musieť počas dovolenky uskromniť, pokiaľ nechcú za dáta minúť desiatky eur navyše.

Zabrániť tomuto prípadu však má program Roaming datalimit, s ktorým pri surfovaní na internete v roamingu zákazník neprekročí sumu 50 €. Aktivácia prebieha prostredníctvom SMS správy v tvare DATALIMIT A na číslo 99222. Po prečerpaní dát za 40 € operátor zákazníka upozorní a ten sa môže potom rozhodnúť či bude dáta míňať ďalej.

Orange to rozbalil šiestimi balíkmi

Orange do svojej ponuky zaradil až šesticu rôznych dátových balíkov platných v Zóne 1, Zóne 2 a Zóne 3, ktoré sa samozrejme líšia objemom dát a cenou. Kým najlacnejšie dáta s objemom 50 MB vyjdu zákazníka iba 50 centov na mesiac v Zóne 1, najdrahší balík s 500 MB dát pre Zónu 3 stojí až necelých 30 €. Detailnejší prehľad tejto ponuky Orangeu nájdeš v priloženej tabuľke.

 

Telekom ponukou taktiež neurazí

Dátová ponuka Telekomu platí iba v Zóne 1, ktorá reprezentuje krajiny Argentína, Arménsko, Aruba, Austrália, Bosna a Hercegovina, Ekvádor, El Salvador, Guernsey, Honduras, Isle of Man, Jersey, Kanada, Kolumbia, Mexiko, Moldavsko, Peru, Srbsko, Švajčiarsko, Turecko, USA.

Za Zónu 2 považuje operátor najmä dovolenkové a iné krajiny, ktorých je celkovo 68 a nájdeš ich na oficiálnej stránke. Dátové balíky pre Zónu 3 v Telekome nenájdeme. Pri dovolenke v rámci krajín EÚ však zákazník čerpá dáta zo svojho balíka ako na Slovensku a po ich vyčerpaní zaplatí za ďalšie dáta domáce ceny.

 

Zákazníci však môžu využívať mobilné dáta v zahraničí aj s Easy kartou bez mesačných poplatkov a s bezplatnou aktiváciou.

 

4ka sa sústredí najmä na Slovensko a EÚ

Najmladší slovenský operátor žiaľ svojim zákazníkom neponúka tak výhodné dátové balíky v zahraničí a venuje sa najmä poskytovaniu služieb na domácej pôde a v rámci krajín EÚ. V ponuke jeho dátových balíkov však nájdeme GIGA S OBNOVOU, 10 GB balík (pre paušál SLOBODA 100), 15 GB balík (pre paušál SLOBODA 300) a NEKONEČNÉ DÁTA (pre paušál SLOBODA ∞).  Prvý balík závisí od programu služieb, no v prípade GIGA EU si môže zákazník v rámci EÚ užiť 750 MB dát. Jeho cena je 2 €.

Zobraziť celú galériu (3)
4ka je zatiaľ najmladší slovenský operátor, 4ka

Ostatné dátové balíky za 3 € ponúkajú omnoho viac, avšak pre surfovanie v EÚ je z celkového množstva ponúkaných dát dostupných 1,11 GB. V Medzinárodnom roamingu si účtuje 4 centy za 1 MB v krajinách EÚ a na Islande, v Nórsku a Lichtenštajnsku. Podobne ako O2, aj 4ka má pre zákazníkov dátový limit v zahraničí stanovený na 50 €, pričom finančný limit si môžu navýšiť zaslaním SMS správy.

Koho si vybrať?

Pri výbere dátového balíka na dovolenku veľa závisí najmä od krajiny, kam plánujú zákazníci cestovať. Keďže však 4ka a O2 neponúkajú dostatočné možnosti, výber teda ostáva v rámci Telekomu a Orangeu. U oboch týchto operátorov nájdeme bohaté možnosti dátovania v roamingu, no podľa nás sú o čosi výhodnejšie ponuky Orangeu.

Tu totiž nájdeme napríklad program Európa Dáta 1000 MB za 10 € na mesiac pre Zónu 1 so Švajčiarskom, zatiaľ čo Telekom ponúka rovnaký objem dát v rovnakej zóne za 12 €. V Orangei pritom vyjde lacnejšie aj 100 MB dát pre Zónu 1, za ktoré zákazník zaplatí iba 1 € na mesiac, pričom v Telekome je cena Balíka XS so 100 MB 2,50 €. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom